1+1 Tamara Balan plus Magdalena Szwarc – zaproszenie na wernisaż 19.05.2023

Kolejny wspólny projekt Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki zrealizowany razem z Instytutem Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego

1+1

Tamara Balan plus Magdalena Szwarc

Wystawa 1+1 jest kolejną odsłoną współpracy pomiędzy krakowskimi uczelniami: Akademią Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie a Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej, a w praktyce odpowiada na pomysł, który pojawił się w głowach prof. Łukasza Konieczki i dra Jacka Pasiecznego, by zestawić twórczość malarską dwóch wybranych osób i to nie w formie dwóch autorskich prezentacji ale by stworzyć swoiste duety, co — mamy nadzieję — jeszcze bardziej pokaże malarskie indywidualności, a może również uruchomi zaskakujące konteksty. Efekt tego zamysłu właśnie prezentujemy widzom, którzy odwiedzą krakowską galerię „Art Zona”. Czy projekt 1+1 rozwinie się i przyniesie kolejne duety? Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Tamara Balan — Malarka 

Tamara Balan maluje z ważnych powodów. Urodzona w Kijowie z korzeniami polsko-ukraińskimi (mama z Zakrzewskich) absolwentka kijowskiego college projektowania graficznego maluje, rzeźbi, rysuje, wycina, klei… Gorączkowo, pospiesznie, duszewnie, miłośnie… 

Tamara Balan jest wyrazistą osobowością. Wystawia, organizuje akcje podarunkowe, wiesza swoje prace na drzewach, podrzuca pod bloki, rozdaję za darmo. Obrazem pyta, szuka, opowiada i walczy. Zmusza do uwagi i powagi. 

Prezentowała swoje prace wielokrotnie w formie wystaw zbiorowych i indywidualnych. (Art Zona, Klub Studencki Bakałarz, Galeria na Strychu, Kuźnia). Od czterech lat patrzę, jak się pali, jak wrzuca do swoich obrazów sprawy trudne. Tematy? Twarze psychopatów, krwiożercze wilczury, lecące bomby. Inspiruje się grami komputerowymi i muzyką. Nie odkleja się od teraźniejszości. Wiosną maluje kwiaty. Staram się nie naruszać jej prywatnego świata. Obserwuję w obrazach Tamary spotkanie z twórczością jej przyjaciela Antoniego Marata (malarza art brut). Oboje są artystami z „Bożej łaski” pozbawionymi czasem skóry. Życzę Jej siły i radości w kroczeniu Swoja Drogą i przyjaciół, a patrząc na Tamarę widzę wybitną malarkę.  

prof. Piotr Jargusz 11.05.2023 r. 

Magdalena Szwarc dialog z mistrzem

Malarskie materie, proste formy geometryczne, rozmaite cytaty, detale — często czytelnie odwołujące się do fragmentów ludzkiego ciała, innym razem jedynie to ciało sugerujące. Malarskie gesty i tkanki — wszystko spięte kadrem obrazu, z powtarzalnym, choć nie oczywistym motywem barwnej bordiury. To ogólny zamysł formalny obrazu, w tle — malarstwo Rubensa, które dało asumpt do realizacji całego cyklu malarskiego autorstwa Magdaleny Szwarc studentki IV roku studiów na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP.

Magdalena Szwarc przez lata pracy w pracowni Malarstwa, którą prowadzę dała się poznać jako wnikliwa obserwatorka świata, interesująca malarka i wrażliwa osobowość artystyczna. Liczne, bardzo sprawnie malowane martwe natury, Akty i pejzaże są zapisem procesu kształtowania się malarskiej indywidualności, na ich tle szczególną pozycję zajęła jedna z ostatnich „kursowych” realizacji, odpowiedź na  zadania „Trawestacja”, która finalnie rozwinęła się w wieloelementowy cykl inspirowany malarstwem Rubensa. Oczywiście jak to bywa w trawestacjach, próżno szukać kopii obrazów mistrza, nawet malarska konwencja czytelnie odbiega od XVII wiecznego języka malarstwa tamtych czasów, a pomimo tego odnajdziemy echa „rubensowego” klimatu — w kolorystyce, świetle, w wielości form tak typowej dla jego kompozycji. Można przyporządkować te obrazy do znanej formuły „dialog z Mistrzem”, jednak Autorka nie próbuje naśladować ani kopiować, szuka własnej odpowiedzi na to, co w tym malarstwie jest dla niej najważniejsze.  Inspiracja miewa różne pochodzenie, ważne by dała wartościowe rezultaty.

prof. Łukasz Konieczko 09.05. 2023 r.

Uroczyste otwarcie wystawy w piątek 19 maja o godz. 19.00.

Galeria „ART zona” krakowskiego Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (osiedle Górali 4)
.