Twór. Obiekty i obrazy Jacka Pasiecznego – relacja z wernisażu

Twór. Obiekty i obrazy Jacka Pasiecznego. Kwietniowa wystawa w galerii Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Przedmioty osiodłały człowieka i jadą na nim.

Ralph Waldo Emerson

Wspólnym elementem ekspozycji jest wielość zda się różnorodnych elementów/detali tworzących jeden twór: grupę, rój, kolekcję. Kruchość pojedynczego elementu przestaje mieć tu znaczenie, gdy tworzą one spójną całość — TWÓR.

Jacek Pasieczny

Rozpoznanie malarza

(…) Malarstwo Jacka Pasiecznego nie jest jednoznaczne, nie zamyka się w kloszu jednej poetyki. Autor balansuje na krawędzi różnych metafor, cytatów, wyobrażeń. Nie da się tych obrazów „czytać” za pomocą jednego klucza. Z pozoru czytelne, przy wnikliwszym oglądzie okazują się „nieoczywiste” i wieloznaczne. Podobne wątki tematyczne zmieniają konteksty, świat realny, ten odwzorowany, miesza się z tym wykreowanym, można powiedzieć, że wręcz zacytowanym z innej odległej malarskiej rzeczywistości — jak w obrazie „Zamęt”. Innym razem techniczna samochodowa substancja przemienia się w entomologiczne eksponaty zawieszając widza w przestrzeni pomiędzy śladem rzeczywistości rozpoznawalnej a zaskakującą imaginacją. (…).

Patrząc na roje samolotów, pędzące samochody, można się zastanawiać czy motto R.W. Emersona mogło by być odwrócone. Może my również próbujemy osiodłać przedmioty, ujarzmić naturę i materię świata wokół nas? A jeśli istotnie zostaliśmy „osiodłani” przez przedmioty, to z pewnością w dużej mierze na własne życzenie.

Łukasz Konieczko