NOMINACJA DO KONKURSU POPULARYZATOR NAUKI 2009

Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zostali Nominowani do Konkursu „Popularyzator Nauki 2009” organizowanego przez Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej SA i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nominacja dotyczyła prezentacji w „Otwartej Pracowni” organizowanej cyklicznie w ramach Festiwalu Nauki w Krakowie, w zabytkowych wnętrzach Collegium Maius. W tym roku organizatorzy (Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Muzeum UJ oraz studenci i pracownicy WKiRDS) starali się przybliżyć metody diagnostyczne stosowane
w konserwacji dzieł sztuki oraz zagadnienia związane z technikami i technologią malarstwa i rzeźby. Tego roku szerzej zaprezentowano technikę temperową i przykłady sztuki pozłotniczej. Oprócz tego można było podziwiać umiejętności studentów ASP wykonujących kopie rzeźb w drewnie, śledzić etapy konserwacji malarstwa sztalugowego i kafli.

Niestety głównej nagrody nie udało się zdobyć, jednak nominacja do wąskiego grona laureatów jest dla organizatorów dużą satysfakcją. Przypomnę, że nie jest to pierwsze wyróżnienie dla „Otwartej Pracowni” – w 2005 otrzymaliśmy Puchar Wojewody Małopolskiego dla Zwycięzcy Konkursu na najciekawszą ekspozycję podczas Festiwalu Nauki w Krakowie.

Rozdanie nagród „Popularyzator Nauki 2009” odbyło się 15 grudnia 2009 roku w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej SA w Warszawie.