Terenowe zajęcia dydaktyczne w Górkach

Rok akademicki rozpoczęliśmy 5 historiami o artyście, malowidłach ściennych, ludziach, dla których były ważne i konserwatorach, którzy zdjęli je ze ścian, żeby mogły być eksponowane w nowym miejscu.

Na zakończenie roku mamy kolejną opowieść – o szklanej mozaice, nie pasującej do nowej aranżacji wnętrza. Mozaice, która dla parafian była istotną częścią dziejów ich kościoła i dlatego postanowili zachować jej fragmenty.

W czerwcu tego roku zajęcia terenowe IV roku specjalizacji konserwacja malarstwa miały miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina. Ćwiczenia odbyły się w ramach przedmiotu Przenoszenie Malowideł Ściennych. Studentki: Gabriela Biś, Zuzanna Borek, Anna Litwin, Daria Bulowska, Ewa Paciora, Zuzanna Kozak, Anna Dyrak oraz Patrycja Rudecka wzięły udział w niezwykle trudnym przedsięwzięciu jakim było zdjęcie ze ściany trzech fragmentów kompozycji wykonanej w technice szklanej mozaiki. Dekoracja pochodzi z lat 80. XX w., a jej autorem jest Stanisław Jakubczyk –nieżyjący już artysta malarz, absolwent krakowskiej ASP.

To karkołomne i pod wieloma względami skomplikowane zadanie powiodło się. Fragmenty mozaiki z przedstawieniami Matki Bożej Szkaplerznej, św. Szymona oraz Michała Archanioła zostały zinwentaryzowane, zabezpieczone, a następnie zdjęte ze ściany i przygotowane do transportu.

Wszystko dzięki naprawdę ciężkiej pracy studentek (brawo!), oraz nieocenionej pomocy lokalnej społeczności, bez której nasz „kobiecy team” niewiele by zdziałał. Szczególne podziękowania należą się panu Wojtkowi Krupie za kreatywność i wsparcie w ramach „parku maszynowego”. Dziękujemy również ks. proboszczowi Antoniemu Tyńcowi, że zniósł to dwutygodniowe zamieszanie i ugościł nas w Domu Rekolekcyjnym. Mozaika jest już w Krakowie. Przed nami kolejne etapy prac. To jednak dopiero za kilka miesięcy. Teraz czas na zasłużone wakacje.

dr Dorota Białek Kostecka

fot. dr Dorota Białek-Kostecka, ks. Janusz Sahajko