Warsztaty konserwatorskie: „Usuwanie werniksu przy pomocy Evolon® CR”

Sekcja Malarska Koła Naukowego Studentów
WKiRDS ASP im. Jana Matejki w Krakowie
ma przyjemność zaprosić studentów WKiRDS na warsztaty konserwatorskie:

„Usuwanie werniksu przy pomocy Evolon® CR”

Evolon CR® to bardzo chłonny materiał składający się z poliestrowych i poliamidowych mikrowłókien. Dzięki swoim właściwościom może on zostać zastosowany do usuwania werniksu z malowideł. Metoda ta pozwala na kontrolowaną aplikację rozpuszczalnika i ograniczenie mechanicznych działań. Jest też szczególnie przydatna dla wielkoformatowych obrazów. W ramach pokazu zostanie zaprezentowane, jak przeprowadzić testy i usunąć werniks przy pomocy tej włókniny.
Plan pokazu (14.03.2020, sobota):
Wykład (ok. 30 min)
Co to jest Evolon CR®?
Jak się stosuje Evolon CR®?
Wady i zalety metody
Omówienie praktycznych aspektów
Pokaz (ok. 2 godz.)
Wybór rozpuszczalników / testy rozpuszczalników na obrazie przy pomocy wacików.
Pokaz, jak przygotować Evolon CR® do testów z wybranymi rozpuszczalnikami*
Przeprowadzenie testów z Evolon CR® na obrazie
Przygotowanie do usunięcia werniksu z całego obrazu**
* Próbki Evolon CR® do testów zostaną przygotowane 13.03.2020, chętni mogą przyjść i pomóc, dokładna godzina i miejsce zostaną przekazane uczestnikom.
** Usunięcie werniksu z całego obrazu nastąpi w późniejszym terminie. Jeśli będzie możliwa obserwacja procesu, uczestnicy zostaną o tym poinformowani.
Warsztaty poprowadzi Justyna Kędziora.
Studentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Absolwentka Wydziału Chemii Studiów Matematyczno – Przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Chęć udziału należy zgłosić koordynatorce sekcji malarskiej Marii Zając: tel.880 856 031, mail: zajacmaria@icloud.com lub w wiadomości na Facebook’u.
W warsztatach mogą uczestniczyć studenci/studentki od 2 roku.
Zapraszamy 14 marca 2020. Warsztaty będą trwać od 10.00 do 13.00. W budynku na ulicy Smoleńsk 9, 31-108 Kraków, na piętrze Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, w sali konserwacji malarstwa na podłożu drewnianym.