Wystawa „Jan Paweł II w twórczości Zakopiańskich Artystów”

Jan Paweł II w twórczości Zakopiańskich Artystów

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w związku z przypadającą 10-tą rocznicą śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II organizuje w niedzielę, 19 kwietnia 2015 r. w Domu Pracy Twórczej Akademii Sztuk Pięknych na Harendzie w Zakopanem wystawę:

„Jan Paweł II w twórczości Zakopiańskich Artystów”

JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz we wstępie do katalogu wystawy napisał: "…Powszechnie wiadomo, że nasz wielki i wybitny rodak papież Jan Paweł II, kochał góry, kochał Podhale i ludzi związanych z tym regionem. 10-ta rocznica śmierci Papieża – Polaka stała się tą właśnie specjalną okolicznością, aby zaprezentować w Galerii DPT na Harendzie wystawę pt. „Jan Paweł II w twórczości zakopiańskich artystów”. Pomysł ten podsunął nam Stanisław Król Józaga, mieszkaniec Harendy, absolwent Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Wystawa ta towarzyszy uroczystościom rocznicowym, nad którymi objęli patronat honorowy Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski oraz Leszek Dorula – burmistrz Miasta Zakopane".

[geogis_old_gallery album=”JPIIplakat”]

Program

godz. 11.00 Uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie, w czasie której zostanie wykonana „ Msza Góralska” Tadeusza Maklakiewicza do słów Adama Pacha dedykowana Janowi Pawłowi II przez Chór Organum oraz orkiestrę Ricercar z Krakowa pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.

godz. 13.00 – Otwarcie wystawy w Galerii Domu Pracy Twórczej ASP oraz koncert Chóru Organum i orkiestry Ricercar pod dyrekcją Bogusława Grzybka

Swój udział w wystawie „Jan Paweł II w twórczości Zakopiańskich Artystów” zgłosiło ponad 20 artystów m.in.:

• Zygmunt Piekacz (rzeźba)
  • Antoni Grabowski (rzeźba)
  • Janusz Jędrzejowski (medale)
  • Ireneusz Wrzesień (malarstwo)
  • Stanisław Cukier (medale)
  • Ewa Ross–Baczyńska (medal)
  • Dorota Bąk (grafika)
  • Ewa Fortuna (collage)
  • Czesław Jałowiecki (assamblaż)
  • Stanisław Stoch (malarstwo)
  • Ewa Dyakowska–Berbeka (collage)
  • Monika Stanisławska – Pitoń (tkanina)
  • Ryszard Orski (rzeźba)
  • Joanna Strączek–Bojda (rysunek)
  • Małgorzata Kowalczyk (tkanina)
  • Anna Popowicz (medale)
  • Jerzy Jędrysiak (grafika)
  • Helena Sułkowska–Pawlik (tkanina)
  • Barbara Jabłońska–Stefanik (collage)
  • Marta Gąsienica–Szostak (tkanina)
  • Michał Gąsienica–Szostak (medal)
  • Anna Górska (rysunki)
  • Arkadiusz Waloch (malarstwo)

Wystawa odbędzie się przy współpracy Urzędu Miasta Zakopanego. Patronat nad wystawą sprawuje ks. Stanisław kard. Dziwisz, Metropolita Krakowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Leszk Dorula.

Równocześnie dzięki Burmistrzowi Miasta Zakopanego – Leszkowi Doruli oraz Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" w sali wielofunkcyjnej Domu Pracy Twórczej Akademii Sztuk Pięknych na Harendzie w Zakopanem odbędzie się wystawa "Od soboru do kanonizacji. 11 X 1962–27 IV 2014".

Po raz pierwszy wystawa ta została pokazana w Rzymie, staraniem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, w związku z kanonizacją papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Całemu wydarzeniu towarzyszył będzie występ Marka Polańskiego (skrzypce) i Anny Markiewicz (wiolonczela).