Kinga Olesiejuk „Znaczenie przemijania”

Kinga Olesiejuk Znaczenie przemijania. Wybrane zagadnienia konserwacji dzieł sztuki współczesnej na przykładzie instalacji Ilji Kabakowa „Szkoła nr 6”

Eksperymentalne techniki i ulotne projekty współczesnych artystów sprawiają, że coraz nowsze dzieła sztuki stają się przedmiotem konserwatorskiej opieki. Interdyscyplinarne badanie dzieła sztuki, jakie poprzedza konserwację, wymaga analizy niespotykanych wcześniej problemów technologicznych oraz niełatwego zadania interpretacji zupełnie nowych artystycznych zjawisk. Efemeryczny charakter sztuki współczesnej nie tylko komplikuje dotychczasowe zadania konserwatora, ale nierzadko podważa również same wartości i metody wypracowane dla dzieł historycznych.
                Znaczenia przemijania podejmują próbę przybliżenia konserwacji sztuki współczesnej na przykładzie instalacji Ilji Kabakowa Szkoła nr 6 (1993), należącej do kolekcji Chinati Foundation
w Stanach Zjednoczonych. Kwestia przemijania odgrywa kluczową rolę w rozważaniach na temat programu ochrony i konserwacji dzieła. Stanowi bowiem podstawę artystycznego zamysłu i znak współczesnej twórczości, ale także przyczynę konserwatorskiej interwencji – paradoksalnie – przedmiot konserwacji. Skłania również do refleksji nad przemianą zadań i założeń dziedziny konserwacji w wyniku konfrontacji z nietypowymi problemami, jakie prezentuje współczesna sztuka.

Książka ukazała się nakładem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, jest publikacją pracy dyplomowej Pani Kingi Olesiejuk, obronionej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Malowideł Sztalugowych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

[geogis_old_gallery album=”kingaolesiejuk”]