Wystawa 2021: Zakład Chemii i Fizyki Konserwatorskiej
Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2021 on-line – prezentacji działań poszczególnych pracowni i zakładów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2020/2021.
kierowniczka zakładu: dr Małgorzata Walczak mgr inż. Anna Mikołajska, dr Maria Goryl, dr Łucja Rodzik-Czałka, mgr Anna Jasińska, dr Michał Płotek, dr inż. Barbara Leszczyńska, Paweł Gąsior
Zakład Chemii i Fizyki Konserwatorskiej oprócz realizowanego corocznie programu dydaktycznego dla studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, wykonuje również badania fizyko – chemiczne dla dyplomantów i pracowników Wydziału. I nie jest to jedyna jego działalność. Od wielu już lat, Zakład współpracuje z innymi jednostkami naukowo – badawczymi oraz instytucjami muzealnymi tj. Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Jana Pawła II w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Efektem tych wszystkich działań jest zaprezentowanie kilku tegorocznych realizacji badań naukowych. Część z nich stanowią badania fizyko – chemiczne będące integralną częścią bardzo ciekawych i zróżnicowanych tematycznie prac dyplomowych studentów, a część to efekt wspomnianej współpracy z innymi jednostkami naukowo – badawczymi czy instytucjami muzealnymi.
Jednym z obiektów jest obraz z Bazyliki Mariackiej w Krakowie „Matka Boska z Dzieciątkiem z różą w ramie relikwiarzowej”. Obiekt jest przedmiotem prac badawczych i konserwatorskich w ramach pracy magisterskiej studentki VI roku Marii Zając.
Kolejnym ciekawym obiektem są transfery malowidła ściennego z przedstawieniem Pokłonu Trzech Króli z klasztoru ponorbertańskiego w Hebdowie będące przedmiotem prac badawczych i konserwatorskich studenta VI roku Karola Lisa.
Jeszcze innym, wybranym do prezentacji obiektem jest chiński wachlarz płaski w typie Mandaryńskim. Należy on do kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie i jest przedmiotem pracy dyplomowej studenta VI roku Sebastiana Klocka.
Efektem tegorocznej współpracy z innymi jednostkami nauki i kultury są szczegółowe badania fizyko – chemiczne Ołtarza Wita Stwosza czy będącego w depozycie Zamku Królewskiego na Wawelu obrazu pochodzącego ze zbiorów krakowskiego klasztoru o.o. Franciszkanów. Przedstawia on Madonnę z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu tańczących aniołków. Wstępna analiza dzieła ujawniła, że mamy do czynienia z pracą XVI-wieczną, która tradycyjnie była łączona z osobą Lucasa Cranacha Starszego.