Pracownia Technologii i Technik Malarskich Mineralnych

dr Karina Niedzielska – adiunkt kniedzielska@asp.krakow.pl
mgr Katarzyna Różańska – asystent krozanska@asp.krakow.pl
mgr Tanita Ciesielska – asystent tciesielska@asp.krakow.pl

Pracownia prowadzi zajęcia dla studentów I roku obu specjalności oraz studentów II roku specjalności konserwacja i restauracja malarstwa. Studenci poprzez wykłady, pokazy i ćwiczenia poznają techniki ścienne oparte na spoiwach mineralnych. Szczegółowo omawiana jest technika wapienna, różne wersje fresku mokrego, fresk suchy, stereochromia, mozaika, technika kazeinowa, enkaustyka, technika temperowa oraz sgraffito. Prezentowane są sposoby przygotowywania zapraw, zarzucania ich oraz opracowywania powierzchni pod malowidło. Charakteryzowany jest warsztat artysty malarstwa ściennego. Ćwiczenie dla studentów I roku polega na wykonaniu malowidła ściennego z zastosowaniem w jednej kompozycji (obrazie), różnych technik fresku mokrego (bizantyński, renesansowy, barokowy), fresco secco, także jednej techniki do wyboru (np: stereochromia, enkaustyka, technika kazeinowa, mozaika, technika Keima itp.) oraz opracowują sgraffito. Techniki al fresco wykonują sposobem dniówkowym.

W ramach ćwiczeń II roku każdy student wykonuje trzy nawarstwiające się malowidła (renesansowe, barokowe i współczesne). Malowidła te są przeznaczone do ćwiczeń z zakresu konserwacji i przenoszenia malowideł ściennych.

DSC_0033 DSC_0009DSC_0006