„Piąta historia” – wystawa transferów malowideł Władysława Trebuni Tutki (zapowiedź)

UWAGA: W związku z sytuacją epidemiczną i ustanowieniem w Krakowie tzw. „czerwonej strefy” budynek WKiRDS jest zamknięty dla osób z zewnątrz. Wystawa zostanie zaprezentowana w formie postów na profilu Galerii Cztery Ściany oraz stronie WKiRDS ASP w Krakowie.

Zapraszamy na wystawę „Piąta historia” prezentującą malowidła ścienne Władysława Trebuni Tutki, zdjęte w ramach akcji ratunkowej przez zespół konserwatorów latem 2019 roku.

Wystawa potrwa od 23.10.2019 do 20.11.2020.
Kurator: Oskar Hanusek
Projekt plakatu: Olga Pawłowska

Na tle dotychczasowych wystaw w Galerii Cztery Ściany, zapowiadaną ekspozycję wyróżniają dwa aspekty. Ze względu na obecną sytuację wystawa równolegle zaistnieje w Internecie, w postaci podążających za tekstem kuratorskim postów na profilu facebookowym Galerii, rozwijających tytułowe pięć opowieści, oraz na stronie Wydziału KiRDS. Drugim wyróżnikiem jest zmienność ekspozycji – jest to wystawa w procesie. W Galerii Cztery Ściany ma miejsce ostatni etap prac konserwatorskich, polegający na uzupełnianiu powstałych na przestrzeni lat ubytków oraz scalaniu i retuszowaniu przedstawienia. Wystawa umożliwia podglądanie konserwatorów przy pracy i doświadczenie bogactwa historii niesionych przez obiekt.

Zespół prowadzący prace konserwatorskie: dr Dorota Białek-Kostecka, dr Marcin Błaszczyk, mgr Karolina Molga, mgr Oskar Hanusek oraz Joanna Pietrzyk (magistrantka).

Władysław Trebunia Tutka (1942-2012) urodził się w rodzinie niezwykle utalentowanej artystycznie. Chociaż kojarzony powszechnie z muzyką, to najważniejsza była dlań twórczość plastyczna. W 1968 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Malarstwa uczył się w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, grafiki u prof. Mieczysława Wejmana, by wreszcie obronić dyplom z tkaniny artystycznej u prof. Franciszka Walczowskiego. Po ukończeniu studiów działał w wielu dziedzinach sztuk plastycznych, zajmując się tkaniną, witrażem, malarstwem sztalugowym oraz ściennym.

PIĄTA OPOWIEŚĆ

(fragment tekstu kuratorskiego)

W Galerii Cztery Ściany zagościła wystawa nietypowa pod wieloma względami. Przy ścianach postawiono wysokie na ponad dwa metry panele z malowidłami, okalając przestrzeń ekspozycyjną niczym Panorama Racławicka. Widok rozpościera się równie szeroki, z horyzontem ginącym w oddali. Sceny na nich przestawione są jednak intymne, dalekie od wielkich bitew, wydarzeń historycznych, bohaterów ważnych dla całej ojczyzny.
Poszczególne panele, chociaż stojące osobno, nie są odrębnymi malowidłami. Jest to tymczasowo podzielona ręką konserwatora gigantyczna kompozycja pt. „Odpoczynek na hali”, autorstwa Władysława Trebuni Tutki. Panele te nie są też obrazami sztalugowymi, a malowidłem ściennym, oddzielonym od muru zrujnowanego budynku w Suchem koło Poronina, podczas akcji ratunkowej latem 2019 roku.
„Odpoczynek na hali” jest kolejnym przykładem współczesnej twórczości trafiającej na konserwatorskie stoły Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych. Różni się znacząco od wcześniejszych obiektów, należących do rdzenia sztuki współczesnej: polichromii Jerzego Nowosielskiego, malowideł Marcina Maciejowskiego, Otto Zitko, Michela Kichki i innych. Wartości zawarte w tym dziele mają odmienny charakter, są powiązane z zagadnieniami historycznymi, kulturotwórczymi i społecznymi.
Klamrą spinającą towarzyszący wystawie tekst jest pięć opowieści, zmierzających do happy endu. Dla uratowanych dzieł Trebuni Tutki jest już przygotowana docelowa lokalizacja: trafią z powrotem do Suchego, gdzie będą cieszyć oczy lokalnej społeczności. Wiele bezcennych dzieł sztuki ratowanych przez PPiRMŚ nie ma takiego szczęścia, nie ważne czy gotyckie, barokowe czy współczesne – niechciane bytują zawieszone w próżni, pozbawione odpowiedniej przestrzeni do przechowywania i ekspozycji, czekając na swoje miejsce.
Akcja ratunkowa jest częścią pracy badawczo-artystycznej wykładowców WKiRDS: dr Doroty Białek-Kosteckiej, dra Marcina Błaszczyka, mgr Karoliny Molgi oraz mgra Oskara Hanuska. Realizowana jest przez działające przy wydziale Stowarzyszenie Kon-Federacja, spełniające w ten sposób swoje cele statutowe, m.in. współpracę i wspieranie funkcjonowania WKiRDS ASP w Krakowie. Bardzo ważny jest również aspekt dydaktyczny działania – pochodzące z tego samego budynku i również obecne na wystawie ścienne malowidło Władysława Trebuni Tutki pt. „Wesele góralskie” jest przedmiotem pracy magisterskiej studentki WKiRDS Joanny Pietrzyk, prowadzonej pod kierunkiem dr Doroty Białek-Kosteckiej.Oskar Hanusek

Prace konserwatorskie wykonywane w ramach projektu „Przestrzeń dla nas: stworzenie przestrzeni i oferty czasu wolnego oraz miejsca aktywizacji i integracji społecznej dla mieszkańców Gminy Poronin (Sieć GOK) – Komponent 1. Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie, Komponent 2. Filia GOK W Małem Cichem oraz Komponent 4. Filia GOK W Suchem – utworzenie Poroniańskiego Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala w Suchem” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020