Artykuł naszej absolwentki, mgr Sonii Milewskiej, na okładce ICAR the International Journal of Young Conservators and Restorers of Works of Art! W czwartym numerze przeczytać można o konserwacji Senstera, interaktywnej rzeźby cybernetycznej Edwarda Ihnatowicza, pochodzącej z końca lat 60. Była ona przedmiotem pracy magisterskiej autorki artykułu, prowadzonej pod kierunkiem prof. Grażyny Korpal i obronionej w 2018 r. Zapraszamy do lektury!
ICAR the International Journal of Young Conservators and Restorers of Works of Art jest międzynarodowym czasopismem naukowym, powstałym przy Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Dedykowane jest studentom i młodym absolwentom kierunków konserwatorskich i restauratorskich oraz kierunków pokrewnych na uczelniach wyższych w Polsce i na świecie. Najnowszy numer ICARa jest dostępny do pobrania za darmo na stronie icarthejournal.asp.waw.pl.
W najnowszym numerze ICARa przeczytać można również o Konkursie pt. Najlepszy Dyplom z Kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki 2018/2019 i 2019/2020, zorganizowany przez Wydział Ceramiki i Szkła na ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Przedstawione są tam dwa dyplomy naszych absolwentek: mgr Nadii Wywiórskiej (II miejsce) oraz mgr Aleksandry Jagiełki (wyróżnienie).
Zaznaczyć trzeba, że to już druga okładka należąca do naszych absolwentów! Pierwszy numer ICARa na okładce posiadał ilustrację z artykułu mgr Oskara Hanuska i mgr Katarzyny Wołczyńskiej, dotyczącego problematyki sztuki współczesnej – podobnie jak artykuł mgr Sonii Milewskiej.
Poniżej wiadomość od redakcji czasopisma:
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwarty numer czasopisma naukowego ICAR. Zawiera on 20 artykułów młodych autorów z całego świata, którzy na warsztat badawczy wzięli różne tematy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego: praktyka konserwatorska, dokumentacja, historia sztuki, chemia czy archeologia i inżynieria. Gratulujemy wszystkim autorom i autorkom, których artykuły przeszły pozytywny proces selekcji i recenzji oraz dziękujemy za cierpliwość i zaufanie w tych trudnych czasach.
Rok 2020 to rok zmian. Musieliśmy ponownie ocenić sposób, w jaki postrzegamy świat i organizujemy nasze życie. Ogromna część naszych działań społecznych, edukacyjnych i zawodowych odbywa się online. W tych bezprecedensowych okolicznościach, gdy dostęp do bibliotek i możliwości organizowania spotkań, warsztatów i konferencji są ograniczone, rola czasopism ogólnodostępnych, takich jak ICAR, będzie rosła. Dokładamy wszelkich starań, aby dostarczać Państwu najwyższej jakości artykuły naukowe i podtrzymywać naszą misję promowania młodych profesjonalistów w dziedzinie opieki, konserwacji i restauracji dziedzictwa kulturowego. Nasza praca podczas pandemii nie ustała.
W minionym roku również ICAR przeszedł zmiany. W 2020 roku dwójka założycieli pisma – Sylwia Popławska (Zastępczyni Redaktor Naczelnej i Redaktorka Techniczna) i Piotr Popławski (Sekretarz) kończą pracę w Redakcji. Dziękujemy za Waszą pasję i ciężką pracę przy tworzeniu ICARa. Wasz wkład i nasz wspólny wysiłek sprawiły, że ICAR jest tym, czym jest dzisiaj – uznanym międzynarodowym naukowym czasopismem akademickim. Powodzenia w obecnych i przyszłych przedsięwzięciach! Serdecznie zapraszamy do lektury! Anna Kowalik, Redaktor Naczelna oraz Anna Konopko, Zastępczyni Redaktor Naczelnej