Wystawa Katarzyny Olbrycht w Galerii 4 Ściany „Duży pokój”


Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie
dr hab. Marta Lempart-Geratowska
oraz Galeria „4 Ściany” zapraszają na otwarcie wystawy:
„Katarzyna Olbrycht. Ilustracje”
Wernisaż: 23 stycznia 2019 (środa) o godz. 19.00
Wystawa czynna w dniach: od 24.01.2019 do 15.02.2019
od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00
Galeria 4 Ściany, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademia Sztuk Pięknych im. J.Matejki w Krakowie
Adres: 30-052 Kraków, ul. Lea 29
E-mail: galeria.wkirds@asp.krakow.pl
www.facebook.com/galeriasztukiwkirds
Katarzyna Olbrycht
Urodzona w 1987 r. w Przeworsku. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie ze specjalnością pedagogiczną – Studium Pedagogiczne, Wydział Malarstwa.
Współpracowała z Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Fundacją Miasto Literatury, Wydawnictwem Znak, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Fundacją Sztuki Współczesnej Noto – Art.
Koordynatorka projektów edukacji kulturalnej. Współpracuje z Fundacją Jak Malowana z Poznania oraz z Działem Oświaty Zamku Królewskiego na Wawelu. Współtworzy i prowadzi tam cykle warsztatów dla dzieci o budowie książki, ilustracji.
Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem oraz ilustracją, prowadzi warsztaty kreatywne dla dzieci.
Laureatka 3. nagrody z wyróżnieniem od Wydawnictwa Czerwony Konik 4. edycji konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci 2014” organizowanym przez ASP w Katowicach.
„Duży pokój”
wystawa
Katarzyna Olbrycht
Powrót do dzieciństwa to wybór rzeczy, miejsc, obrazów, szczegółów też tych nieplanowanych i nie najważniejszych. Wybór z pamięci, rozmów, opowiadań, zdjęć, forma notacji.
Rysunki i obrazy to dom – mieszkanie w bloku, duży pokój i boazeria jako element łączący i panujący. Codzienność to tutaj meblościanki z aranżowanym „wypełnieniem” oraz obecne wtedy przedmioty. Tłem prac i jednocześnie żywym zapożyczeniem z tamtego czasu są użyte tapety, które były też wtedy na ścianach.
Dzieciństwo to także najbliższe otoczenie (basen, osiedle) odwiedziny rodziny oraz wycieczki pod namiot traktowane jako specyficzne scenki rodzajowe.
Częścią wystawy jest mały czerwony notes rysowany w wieku ok. 10 lat. Zawiera wizerunki postaci z bajek, sceny z filmów przyrodniczych oraz zwierząt domowych.
To zestawienie to porównanie różnych sposobów notowania w teraźniejszych pracach z tymi powstałymi ok. 20 lat temu.
Osobnym elementem wystawy jest książka autorska pt. „Babcia Konieczna!”. To krótka historia zawierająca perypetie moje i Babci, po części prawdziwe, a po części zmyślone. Materiałem do stworzenia narracji i ilustracji były opowiadania Mamy i stare zdjęcia rodzinne. To żartobliwa historia w charakterze „co by było, gdyby…”, ponieważ Babci nie zdążyłam poznać.