Kasprzyk Witold

 Wystawa Witolda Kasprzyka – Restituere

 

 

W galerii Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki „Cztery Ściany” odwiedzić można wys tawę zatytułowaną Restituere.
Jest to wystawa prac Witolda Kasprzyka; kierownika  Pracowni Technologii i Technik Malarskich Mineralnych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, od ponad 30 lat wykonującego realizacje konserwatorskie  z dziedziny rzeźby i malarstwa, uhonorowanego  złotą odznaką Za pracę społeczną dla miasta Krakowa.

Na eksponowanych fotografiach  przedstawiono 12 rzeźb Chrystusa z różnych epok, szkół; przedstawiających ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie. Obiekty prezentowane są w stanie – przed, – w czasie oraz – po konserwacji.

 

 

Restituere Sacrum  Biografia Autora

Ważniejsze realizacje

konserwatyorskie

Ważniejsze publikacje
W. Kasprzyk tekst do Wiadomości ASP

Eksponowane obiekty:

1. Kamienny Krucyfiks Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Rzeźba kamienna polichromowana (wapień pińczowski) XV wiek (1491 r.), 
(w ołtarzu głównym nawy południowej). Postać i krzyż stanowią monolit. Wymiary: krzyż wys. 475 cm, rozp. ramion –241 cm, grubość belki – 20 cm, postać Chrystusa: wys. 253 cm, rozp. ramion – 225 cm. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

2. Kamienny Krucyfiks Wita Stwosza z ołtarza nawy południowej w Bazylice  Mariackiej w Krakowie. (Propozycja rekonstrukcji korony cierniowej.)

 

3. Propozycja rekonstrukcji brakujących fragmentów kamiennego krucyfiksu Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. (Titulus, korona cierniowa, pukla włosów, perizonium.)

 

4. Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z belki tęczowej w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Rzeźba drewniana polichromowana, XVI wiek, ok. 1520 (1512) r. Autor: warsztat Wita Stwosza, wym. postaci: wys. – 3,40 m, rozp. ramion – 3,20 m, drewno lipowe, rzeźba pełna drążona – oszalowana. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

5. Późnogotycka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z belki tęczowej w Bazylice Mariackiej w Krakowie. (Rysunkowa propozycja rekonstrukcji korony cierniowej.)

 

6. Krucyfiks Trybunalski z Archikatedry w Lublinie. Rzeźba drewniana polichromowana, XVI wiek (1587 r.) Autor nieznany, wym. postaci: wys. –116 cm, rozp.ramion – 102 cm, obwód w klatce p. – 60 cm, drewno lipowe, rzeźba pełna nie drążona. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

7. Krucyfiks z kościoła parafialnego p.w. św. Rozalii w Pieczewie. Rzeźba drewniana polichromowana, 2 tercja. XVIII w. (barokowy) Autor nieznany, wym. postaci: wys. – 120 cm, rozp. ramion – 87 cm, obwód w klatce p. – 66 cm, rzeźba pełna nie drążona. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

8. Krucyfiks z kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Krakowie ul. Grodzka 52. Rzeźba drewniana polichromowana, XVII wiek Autor nieznany, wym. post
aci: wys. – 98 cm, rozp. ramion – 97 cm, rzeźba pełna nie drążona. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

9. Krucyfiks z kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Krakowie ul. Grodzka 52.Rzeźba drewniana polichromowana, XVII wiek. (Stan przed i po konserwacji.)

 

10. Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Krakowie ul. Grodzka 52. Rzeźba drewniana polichromowana, 3 ćw. XVIII wieku. Autor nieznany, wym. postaci z podstawką: wys. – 83 cm, rozp. rąk – 60 cm, wys. chorągiewki – 121 cm. Rzeźba pełna, z tyłu postaci zarysowuje się flekowanie w kształcie prostokąta, zamykające prawdopodobnie płytkie drążenie. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

11. Rzeźba Chrystusa z Grobu z kościoła p. w. śś. Piotra i Pawła w Krakowie ul. Grodzka 52. Rzeźba drewniana polichromowana, głowa 1 ćw. XVIII wieku; korpus XVIII – XIX wiek (?), przekształcany. Autor nieznany, wym. postaci: wys.113 cm, szer. w ramionach 36 cm, rzeźba pełna, zmontowana z 6 brytów, łączonych na kołki i klej. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

12. Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z kościoła oo. Franciszkanów p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Rzeźba drewniana polichromowana, XVII wiek, (1694 r.) Autor nieznany (prawdopodobnie warsztat lokalny), wym. postaci: wys. –175 cm, rozp. ramion – 140 cm, drewno lipowe, rzeźba pełna drążona – szalowana. (Stan przed, w trakcie i po konserwacji.)

 

Wystawa czynna: 27.X – 20.XI 2008 r. w godz. Od 8.00 do 19.00 z wyjątkiem niedziel i świąt.