Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu to instytucja kultury, z którą nasz Wydział współpracuje od wielu lat. W zamkowym wnętrzu tzw. Sali Sądowej właśnie otworzono nową ekspozycję „500 lat reformacji w Brzegu i Księstwie Brzeskim”. Autorem ekspozycji i kuratorem wystawy jest dr A. Peszko, którą stworzył ją wraz ze współpracownikami K. Jarkiewicz i H. Tarką oraz K. Jabłońską i M. Pyzowskim.
W informacji o wystawie możemy przeczytać: Na wystawie znalazły się obiekty związane z działalnością reformacji na terenie księstwa brzeskiego. Każdy z nich przedstawia inny element tej bogatej spuścizny. Niektóre zabytki wróciły do nas po wielu latach. To elementy naszego utraconego dziedzictwa, które chcemy sprowadzać i się nimi chwalić.
Więcej informacji o wystawie: Wernisaż wystawy „500 lat reformacji w Brzegu i księstwie brzeskim”
Wśród tych obiektów znalazły się też takie, które były obiektami prac dyplomowych naszych studentek: kamienna chrzcielnica z 1576 r. p. Sylwii Kalemby (promotor dr M. Wrona), drewniana pokrywa chrzcielnicy z 1733 r. p. Oliwii Gabryś (promotor dr J. Sarkowicz) i cztery kamienne płyciny ambony z 1597 r. p. Sylwii Gajek (promotor dr M. Wawrzkiewicz). Mamy więc swój udział w tej nowej ciekawej wystawie i możemy się pochwalić imponującymi efektami prac naszych Dyplomantek.
Na otwarciu wystawy Wydział reprezentował Prodziekan dr Marek Wawrzkiewicz, który w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym problematykę prac konserwatorskich przy tych obiektach. Były to realizacje wielce skomplikowane i wymagające dużego nakładu pracy.
Mając przekonanie, że współpraca z Muzeum w Brzegu nadal będzie się tak harmonijnie układała, dziękujemy Dyrekcji Zamku za przychylność. Już planujemy następne wspólne przedsięwzięcia.
Autorzy zdjęć: M. Pyzowski i T. Dragan (MPŚ), M. Wawrzkiewicz