Kamil Janik na konferencji „ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo”

Gorąco polecamy międzynarodową konferencję „ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo” organizowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, na której referat wygłosi Kamil Janik z naszej Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych.

Konferencja odbędzie się w dniach 5 i 6 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i będzie skierowana do naukowców, badaczy, projektantów i twórców korzystających w swoich działaniach z technologii trójwymiarowego modelowania, Augmented i Virtual Reality czy sztucznej inteligencji.

6 listopada o godzinie 10:40, Kamil Janik przedstawi temat: Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w aranżacji i ekspozycji nawarstwień malarskich w kościele pw. św. Marcina w Gnojniku.

„Prace badawczo-konserwatorskie prowadzone w ostatnich latach w kościele św. Marcina Bpa w Gnojniku pozwoliły na zidentyfikowanie na ścianach we wnętrzu świątyni kilku warstw malarskich, datowanych od XIV do XX wieku. Najstarsze z nich odsłonięto i wyeksponowano na północnej ścianie nawy, pozostawiając kwestią otwartą sposób i zakres ich uzupełnienia, co stało się pretekstem do stworzenia cyfrowego projektu ich aranżacji i ekspozycji.

Stworzono kilka wariantów uzupełnień ubytków najstarszych nawarstwień malarskich znajdujących się na ścianie północnej kościoła oraz proste wizualizacje wyglądu wnętrza po przeprowadzeniu prac konserwatorskich. Ostatecznie wybrany projekt uporządkował kompozycję gotyckich scen figuralnych, poprawiając ich czytelność przy minimalnej ingerencji w zabytkową materię. Wykonanie dodatkowych, schematycznych wizualizacji dekoracji malarskiej na innych ścianach nawy pozwoliło na ukazanie północnej ściany, będącej cennym świadectwem najstarszych nawarstwień, w kontekście kontrastującej z nią XX-wiecznej polichromii. Rezultatem projektu było realistyczne zobrazowanie efektów przyszłych prac konserwatorskich, będące istotną pomocą w działaniach prowadzonych w obiekcie in situ.

Wystąpienie stanowić będzie refleksję na temat zastosowania cyfrowych narzędzi w projektowaniu konserwatorskim, podkreślając przy tym ich znaczenie w tworzeniu efektywnych rozwiązań dla ochrony dziedzictwa kulturowego.”

abstrakt
Kamil Janik, „Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w aranżacji i ekspozycji nawarstwień malarskich w kościele pw. św. Marcina w Gnojniku”, międzynarodowa konferencja „ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo”

O konferencji:

„Technologia digitalizacji zabytków, poza precyzyjną dokumentacją, daje nam możliwość szerokiego udostępniania i zachowania o nich pamięci dla przyszłych pokoleń. Szczególnie dzisiaj, dziedzictwo kulturowe potrzebuje digitalizacji, usystematyzowanej archiwizacji oraz upowszechniania w bezkresnych przestrzeniach wirtualnego świata.

Międzynarodowa konferencja ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo ma na celu integrację środowisk naukowych, archeologów, architektów, historyków sztuki, konserwatorów, muzealników oraz szeroko rozumianych sektorów kreatywnych, a także stworzenie fundamentów dla międzynarodowego systemu współpracy, wymiany doświadczeń, potrzeb oraz wzajemnego wykorzystywania swoich zasobów. Obecnie, współpraca ta ma ogromne znaczenie w kontekście wykorzystania technologii w digitalizacji zabytków, a więc również ochrony ich substancji i możliwości ich upowszechniania. Potencjał drzemie również w popularyzacji dziedzictwa kulturowego za pomocą przemysłu kreatywnego – m.in. filmów, gier czy wzornictwa przemysłowego.”

nid.pl

Więcej informacji oraz program konferencji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo

Wydarzenie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/448443964913284/

Międzynarodowa konferencja „ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo”