Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2023.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2023.
Katedra Konserwacji i Restauracji Rzeźby
Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej
kierownik pracowni: dr Janusz Sarkowicz
dr Marta Kalata, mgr Wawrzyniec Woźniak
Programowe zajęcia w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej, w bieżącym roku akademickim były realizowane w odnowionych już salach budynku przy ul. Smoleńsk 9. Wystawa podsumowująca efekty pracy studentów, stanowiła niejako nową odsłonę, po dłuższej przerwie stacjonarnej ekspozycji w głównym pomieszczeniu Pracowni.
Dzięki szerokiej współpracy z instytucjami muzealnymi (Kraków, Tarnów, Brzeg, Zakopane) kontynuowane są na ćwiczeniach oraz w ramach dyplomów prace konserwatorskie przy wielu cennych zabytkach. Planowane jest użyczenie nowych – dla kolejnego rocznika studentów. Są to nie tylko tradycyjne, polichromowane rzeźby drewniane. Widać to na przykładzie zaprezentowanych na wystawie obiektów dyplomowych. Szczególnie odmiennym dziełem na tle sztuki dawnej jest asamblaż Władysława Hasiora „Wypędzenie z raju” ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem (praca dyplomowa Julii Kuźniar, VI r.). Wiele różnorodnych problemów konserwatorskich „zapewniają” także kolejne dyplomy, jak płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, z kościoła rektoralnego pw. Świętego Ducha w Lublinie (A. Śliwińska, V r.), czy wieloelementowa nakrywa na chrzcielnicę ze zbiorów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (O. Gabryś, V r.). Prezentowane, pozostałe obiekty stanowiące podstawę prac kursowych są obecnie na różnym etapie realizacji przyjętych założeń konserwatorskich oraz już po zakończonej konserwacji i restauracji.
Z pewnością wyjątkowym urozmaiceniem zajęć na wiosnę była dla studentów III, IV i V roku możliwość obejrzenia wybitnych dzieł Johanna Georga Pinsla, jeszcze przed ich oficjalną ekspozycją na wystawie pt. Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa. Wszystko to dzięki życzliwości Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu oraz zaangażowaniu specjalistów sprawujących pieczę nad wawelskimi muzealiami.