Wystawa 2023: Pracownia Technologii i Technik Malarskich Organicznych
Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2023 on-line – prezentacji różnych działań prowadzonych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2022/2023.
Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki Pracownia Technologii i Technik Malarskich Organicznych
kierowniczka pracowni: prof. dr hab. Zofia Kaszowska dr Katarzyna Stępień, dr Monika Wrona, mgr Katarzyna Różańska-Doligalska
W Pracowni Technologii i Technik Malarskich Organicznych studenci pracują od początku studiów do IV roku włącznie. W ramach zajęć analizują budowę malarstwa sztalugowego, w tym podobrazia drewniane i płócienna wraz z zaprawami, oraz różnorodne techniki malarskie.
Na I i III roku omawiane są zagadnienia technologiczne i historyczne związane z tematem ikony, gotyckich malowideł tablicowych, oraz technik pozłotniczych z dekoracyjnymi formami opracowywania zaprawy. Każdy student całościowo odpowiada za realizację – od wyboru przedstawienia, poprzez przygotowanie podobrazia, sporządzenie farb, po ostateczne wykonanie z użyciem średniowiecznych technik malarskich.
Na II roku studenci zapoznają się z warsztatem typowym dla „złotego wieku” malarstwa europejskiego poprzez zadanie praktyczne – malowanie martwej natury w konwencji nawiązującej do obrazów z XVII-XVIII wieku. Zadanie to przygotowuje do kolejnego wyzwania, przed którym stają studenci podczas IV roku studiów – wykonania kopii jednego z historycznych dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Oddziału Książąt Czartoryskich. Studenci samodzielnie przygotowują podobrazia, rozpoznają warstwy malarskie i sposoby uzyskania określonych efektów barwnych.
Z wybranymi realizacjami mogą się Państwo zapoznać na załączonych fotografiach.