
Tydzień temu odwiedziliśmy wystawę Justyny Smoleń pt. Kruche Sny. Wizyta studyjna w Bunkrze Sztuki, zorganizowana w ramach zajęć Pracowni Konserwacji Sztuki Współczesnej pod kierunkiem dr Kingi Olesiejuk i Oskara Hanuska, obejmowała spotkanie studentek i studentów z artystką oraz autorskie oprowadzanie po ekspozycji.
Przekrojowa, indywidualna wystawa Justyny Smoleń obejmowała obiekty, rzeźby i instalacje powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat oraz premierowe projekty. Tworzywo artystyczne Justyny – bibeloty, destrukty, potłuczone naczynia i figurki oraz muszelki przechowywane na pamiątkę – a także znaczenia i emocje ukryte w jej filigranowych pracach stanowią bardzo ciekawe wyzwanie konserwatorskie.






Dodatkowym tematem, szczególnie interesującym z punktu widzenia konserwacji dzieł sztuki, była formuła i aranżacja wystawy. Koncepcja zrealizowana przez Justynę Smoleń we współpracy z kuratorką Michaliną Sablik silnie rezonowała ze sferą formalną i znaczeniową prezentowanych dzieł. Stało się to okazją do dyskusji na temat wpływu sposobu ekspozycji na całościowo rozumiane dzieło sztuki, jego sferę materialną i niematerialną, które łącznie podlegają ochronie konserwatorskiej.
Serdecznie dziękujemy Justynie Smoleń za inspirujące oprowadzanie i otwartość w odpowiadaniu na wszystkie pytania dotyczące znaczeń, technologii i wyzwań ekspozycyjnych związanych z jej twórczością!
Justyna Smoleń ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka (2008–2013) oraz studia doktoranckie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2014–2018). Zajmuje się malarstwem, rzeźbą oraz tworzeniem obiektów i instalacji. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, również za granicą. Obecnie pracuje na macierzystym wydziale Akademii Sztuk Pięknych.













