Fotorelacja z wizyty w Thesaurus Cracoviensis

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z naszej niedawnej wizyty w Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Wyjście zorganizowane przez dr Kingę Olesiejuk odbyło się w ramach zajęć Pracowni Konserwacji Sztuki Współczesnej pod kierunkiem dr Kingi Olesiejuk i mgr Oskara Hanuska oraz Pracowni Konserwacji i Restauracji Malowideł na Podłożu Papierowym pod kierunkiem dr Reginy Kozik i dr Agnieszki Mareckiej.

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, jest bardzo ciekawym miejscem ze względu na zastosowaną koncepcję otwartych magazynów studyjnych, mieszczących w tym przypadku bogatą kolekcję obiektów często nietypowych, złożonych z bardzo zróżnicowanych i delikatnych materiałów, o różnorodnej funkcji. Z punktu widzenia naszych pracowni, bardzo ciekawiły nas wyzwania związane z tą, coraz bardziej zdobywającą popularność na świecie, formą udostępniania zbiorów, a także problemy i rozwiązania konserwatorskie związane z ochroną, przechowywaniem i udostępnianiem tak zróżnicowanych obiektów.

Pani Bożena Urbańska, kierowniczka oddziału oraz pani Helena Polit, pracowniczka obsługi magazynu zbiorów, oprowadziły nas po wszystkich poziomach udostępnienia: pomieszczeniach mieszczących kolekcję szopek krakowskich, rzemiosło artystyczne, malarstwo, tarcze legionowe, obiekty na papierze, urny na kopiec Józefa Piłsudskiego, garnitury mebli, tkaniny kolekcje zegarów, militaria, kolekcje teatraliów, numizmatów i wiele innych. Zwiedziliśmy także pracownie konserwatorskie (metalu, papieru, szopek krakowskich, mebli, tkanin, rzeźby i malarstwa), gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z pracującymi tam specjalistami.

Bardzo dziękujemy pani Bożenie Urbańskiej oraz całemu zespołowi Pracowni Konserwacji Muzealiów za bardzo ciekawe spotkanie i oprowadzanie!