Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza z Europejską Nagrodą Dziedzictwa

We wtorek zostali ogłoszeni laureaci Europejskiej Nagrody Dziedzictwa/Nagrody Europa Nostra 2023. Ołtarz Wita Stwosza znalazł się wśród dziewięciu wyróżnionych w kategorii Konserwacja i adaptacja, obok zabytków m.in. z Wenecji, Paryża, Wilna, Kopenhagi i Madery.

Renowacja tego wspaniałego ołtarza jest wyjątkowym i unikalnym osiągnięciem. Skrupulatna konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, oparta na wnikliwych kwerendach, została przeprowadzona przez fachowców, którzy wykazali się ogromnym szacunkiem i wrażliwością dla oryginalnego dzieła. Projekt połączył osoby z różnych krajów, odzwierciedlając międzynarodowe znaczenie tego miejsca oraz potrzebę współpracy w zachowaniu dziedzictwa europejskiego.

wskazało Jury Nagrody

Konserwacja krakowskiego ołtarza trwała sześć lat, od 2015 do 2021 roku, i była prowadzona przez pracowników i absolwentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: kierującego pracami Jarosława Adamowicza, a także Barbarę Budziaszek, Filipa Dominika Pelona, Tomasza Mycka, Iwonę Martynowicz, Grzegorza Bajorka, Łukasza Świstaka, Bartosza Zarębskiego, Marcina Dziubka, Daniela Tylkę, Pawła Pencakowskiego, Marię Rogóż, Michała Płotka, Małgorzatę Walczak, Marię Goryl, Barbarę Leszczyńską, Jana Ptaka, Annę Mikołajską, Marię Gawor i Pawła Gąsiora.

Profesor Jacek Purchla, wiceprezydent federacji Europa Nostra, historyk sztuki, były dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, podkreśla nie tylko szczególne miejsce arcydzieła Wita Stwosza w historii sztuki europejskiej, ale fakt dostrzeżenia przez Jury Nagrody międzynarodowego wymiaru spektakularnej operacji konserwatorskiej przeprowadzonej w Krakowie.

Zbyt rzadko nasza polska troska o dziedzictwo kulturowe i profesjonalizm naszych konserwatorów dostrzegane są dziś zagranicą. Tegoroczna nagroda to więc nie tylko wielkie wyróżnienie dla Parafii Mariackiej, ale i okazja dla Polski do dzielenia się naszymi dobrymi praktykami w opiece nad skarbami europejskiego dziedzictwa ze wspólnotą międzynarodową. Na propagowaniu takich niezwykłych dzieł, jak krakowski Ołtarz i jego spektakularna konserwacja, polega misja Europa Nostra.

Prof. Jacek Purchla

Jak powiedział PAP prof. Jacek Purchla, wyróżnienie jest określane „europejskim Oscarem w obszarze dziedzictwa kulturowego”.

„Ta nagroda urosła w swym znaczeniu, spopularyzowała się i stała największym w Europie wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy w ramach różnych dyscyplin pracują nad ochroną, konserwacją i propagowaniem dziedzictwa kulturowego”

prof. Jacek Purchla

Projekt został dofinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa oraz Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej informacji: 2023 Winners of Europe’s top heritage awards announced by the European Commission and Europa Nostra – Europa Nostra