Wystawa 2023: Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Dzieł Sztuki

Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2023 on-line – prezentacji różnych działań prowadzonych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2022/2023.

Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2023.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2023.

Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki
Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Sztuki

kierowniczka zakładu: prof. dr hab. Zofia Kaszowska
mgr Kamila Zielińska

W Zakładzie Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Dzieł Sztuki prowadzone są wykłady dotyczące różnorodnych materiałów stosowanych w dziedzinie sztuk pięknych. W ciągu czterech semestrów studentki i studenci poznają historię, budowę chemiczną oraz właściwości wybranych podłoży malarskich, materiałów rzeźbiarskich, pigmentów, a także składników zapraw, spoiw i werniksów. Wszystko to wzbogacone zostaje wiedzą teoretyczną z zakresu historii technologii i technik dzieł sztuki.

Szczególny rodzaj zajęć prowadzonych w Zakładzie stanowią ćwiczenia praktyczne z Identyfikacji podobrazi. Studentki i studenci I roku samodzielnie realizują zadanie semestralne wymagające doskonałej znajomości budowy mikroskopowej drewna i włókien naturalnych, ale także – uważności i precyzji. Zadanie to polega bowiem na wykonaniu preparatów mikroskopowych z otrzymanego zestawu niewielkich próbek drewna i włókien, a następnie identyfikacji gatunku na podstawie analizy rozpoznanych cech charakterystycznych. Relację z ćwiczeń oraz fotografie wybranych przekrojów można obejrzeć na załączonych fotografiach.

Warto podkreślić, iż Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Dzieł Sztuki prowadzi także liczne prace badawcze. Koncentrują się one najczęściej wokół identyfikacji drewna i włókien obecnych w obiektach zabytkowych. Jest to jedno z ważniejszych zadań realizowanych przez Zakład, które wspiera prace studentów, dyplomantów i doktorantów naszego Wydziału.