Wystawa 2023: Pracownia Witrażu i Szkła

Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2023 on-line – prezentacji różnych działań prowadzonych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2022/2023.

Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2023.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2023.

Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki
Pracownia Witrażu i Szkła

kierowniczka pracowni: dr Edyta Bernady

Fotografie przedstawiają prace semestralne wykonane przez studentki IV roku w ramach przedmiotu Witraż i szkło. W semestrze zimowym zadaniem kursantek było zaprojektowanie i wykonanie witraża w technice klasycznej. Realizacja wymagała m.in. zapoznania się z rodzajami szkieł, nauką cięcia szkła, składania witrażu profilami ołowianymi.

W semestrze letnim studentki zapoznawały się z technikami malarskimi na szkle. Na podstawie wybranych tond XVI-wiecznych lub secesyjnych wykonały własne prace malowane farbami szkliwnymi i żółcienią srebra. Realizacje były wykonywane stopniowo, a poszczególne warstwy były każdorazowo wypalane.