Wystawa 2023: Pracownia Projektowania Konserwatorskiego

Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2023 on-line – prezentacji różnych działań prowadzonych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2022/2023.

Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2023.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2023.

Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych
Pracownia Projektowania Konserwatorskiego

kierowniczka pracowni: dr Anna Forczek-Sajdak
mgr Karolina Molga

Zajęcia z przedmiotu Projektowanie Konserwatorskie prowadzone są na V roku studiów na specjalizacji konserwacja malarstwa i konserwacja rzeźby. Mają one na celu ugruntowanie i wykorzystanie wiedzy zdobytej w trakcie wcześniejszej edukacji oraz wprowadzenie do samodzielnego wykonywania zawodu.

Studentki i studenci biorą udział w cyklu wykładów w zakresie planowania i realizacji prac, sporządzania programów i projektów konserwatorskich oraz prawnych aspektów realizacji konserwatorskich. Uczestniczą w procesie rozpoznania obiektu i interdyscyplinarnej współpracy przy obiekcie. Są przygotowywani do wejścia na rynek prac konserwatorskich, poprzez omówienie m.in. form zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej, źródeł i sposobów pozyskiwania zleceń, zamówień publicznych, podstaw kosztorysowania, zdobywania funduszy na prace konserwatorskie oraz organizacji prac. Mają możliwość zapoznania się ze złożoną problematyką realizacji prac konserwatorskich na podstawie przykładów praktycznych. W tym roku studentki i studenci odbyli jednodniowe wyjazdy do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz do Pasażu Iluzji i Muzeum Ratusz w Tarnowie.

Wyjazdy odbyły się dzięki wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „KON-TAKT”.