Wystawa 2023: Pracownia Konserwacji Archiwalnych Materiałów Fotograficznych

Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2023 on-line – prezentacji różnych działań prowadzonych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2022/2023.

Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2023.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2023.

Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki
Pracownia Konserwacji Archiwalnych Materiałów Fotograficznych

kierowniczka pracowni: dr Karina Niedzielska
mgr Tanita Ciesielska

W ramach PKAMF prowadzone były przedmioty: Fotografia dokumentacyjna dla studentów pierwszego roku obu specjalności oraz Ochrona i konserwacja archiwalnych materiałów fotograficznych (przedmiot wolnego wyboru).

W trakcie zajęć z Fotografii dokumentacyjnej studenci uczyli się dokumentować swoją działalność artystyczną i konserwatorską poprzez wykonanie dokumentacji fotograficznej własnych prac realizowanych w toku studiów. Studenci pracowali nad odpowiednim ułożeniem planu zdjęciowego, prawidłowym oświetleniem obiektów, odpowiednim doborem tła, kadru oraz dbali o ustawienie parametrów ekspozycji, odpowiednie odwzorowanie kształtu i koloru, niezbędne do prawidłowego wykonania dokumentacji fotograficznej obiektów o zróżnicowanym charakterze.
Na przykładzie zadań kreatywnych studenci poznawali możliwości fotografii żelatynowo-srebrowej oraz fotografii cyfrowej. Była to również szansa na twórcze działanie w zakresie fotografii z wykorzystaniem warunków atelier i ciemni fotograficznej.

Natomiast pierwszy rok kursu z Ochrony i konserwacji archiwalnych materiałów fotograficznych to dalszy ciąg edukacji w PKAMF w formie przedmiotu wolnego wyboru. W minionym roku kształcenie obejmowało poznanie historycznych procesów fotograficznych w stopniu rozszerzonym wraz z podłożami stosowanymi historycznie i współcześnie. Studenci zaznajamiani byli także ze sposobami identyfikacji zbiorów, wymogami archiwalnego przechowywania materiałów fotograficznych, oraz podstawowymi działaniami konserwatorskimi.