Małopolskie Nagrody Twórczości

Miło nam Państwa poinformować, że tuż przed Świętami zostały oficjalnie wręczone „Małopolskie Nagrody Twórczości”.  Kolejny raz został doceniony wieloletni Program kompleksowych prac badawczych i konserwatorskich Ołtarza Wita Stwosza (1477-1489), który był realizowany w latach 2015 – 2021. Nagrodę odebrali Pani Prorektor dr hab. Agata Kwiatkowska – Lubańska, prof. ASP i Dziekan dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. ASP. Tym razem, nagroda wiąże się z wyróżnieniem Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, którą powinniśmy traktować jako historyczny wkład wielu postaci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych a zwłaszcza naszego Wydziału w ochronę tego wybitnego dzieła.

Od początku istnienia Akademii jej dzieje wiążą się z historią konserwacji ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Przedstawiciele kolejnych pokoleń mierzyli się z potęgą tego dzieła we własnej twórczości artystycznej, konserwatorskiej i badawczej. Józef Brodowski, Piotr Michałowski, Józef Łepkowski, Stanisław Wyspiański, Antoni Gramatyka oraz dwaj pierwsi Rektorzy Jan Matejko i Władysław Łuszczkiewicz, którzy mieli zasadniczy wpływ na konserwację jeszcze w XIX wieku. W kolejnym stuleciu: Wojciech Eliasz, Józef Mehoffer, Konstanty Laszczka, Jan Wiktor Hopliński, Wiesław Zarzycki, Juliusz Makarewicz i Marian Słonecki, uczeń Jana Rutkowskiego. Do komisji, dyskusji i kolejnych działań przy ołtarzu powołano Józefa Edwarda Dutkiewicza, Danutę Budziłło-Skowron Zofię Medwecką, Mariana Paciorka, Józefa Nykiela, Władysława Zalewskiego, Grażynę Korpal i Ireneusza Płuskę. W skład zespołu realizującego ostatni projekt wchodzili pracownicy i absolwenci Wydziału: Barbara Budziaszek, Filip Dominik Pelon, Tomasz Mycek, Iwona Martynowicz, Grzegorz Bajorek, Łukasz Świstak i Bartosz Zarębski, Marcin Dziubek, Daniel Tylka oraz Paweł Pencakowski, Maria Rogóż, Michał Płotek, Małgorzata Walczak, Maria Goryl, Barbara Leszczyńska, Jan Ptak, Anna Mikołajska, Maria Gawor, Paweł Gąsior i piszący te słowa Jarosław Adamowicz.

To dla nas zaszczyt.

W piątek, 16 grudnia 2022 roku w Operze Krakowskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury przyznanych w latach 2021 i 2022: