Głogowska Nagroda Historyczna – sukces naszych absolwentów!

Wspaniała wiadomość od naszych absolwentów!

23 września 2022 r. w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie została wręczona po raz dziesiąty Głogowska Nagroda Historyczna Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu”. Nagrodę objął Patronatem Prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz. Gala przyniosła dwa bardzo ważne dla nas sukcesy: Nominację do Nagrody Głównej oraz Wyróżnienie!

Wśród wąskiego grona uhonorowanego Nominacją do Nagrody Głównej znalazła się Uta Hanusek i Mateusz Tomyślak, którzy jeszcze jako studenci naszego Wydziału zapoczątkowali akcję ratowania XVIII-wiecznych malowideł z ruin kaplicy w Rapocinie!

Akcję o której było głośno w mediach dwa lata temu, prowadzili w studenckim zespole wraz z koleżankami z roku: Katarzyną Kudybą, Justyną Latoń, Joanną Pietrzyk i Alicją Puzio, a po ukończeniu studiów kontynuowali już jako dyplomowani konserwatorzy dzieł sztuki.

Oczywiście studentki i studenci sami nie mogliby powadzić takich działań. Za wsparcie studenckiego projektu, kierowanie i nadzór nad pracami konserwatorskimi, Wyróżnienie otrzymał Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie! Bez pomocy i eksperckiej wiedzy dr Doroty Białek-Kosteckiej, dr Anny Forczek-Sajdak, dr Marcina Błaszczyka oraz mgr Karoliny Molgi z Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych, cała akcja ratunkowa nie miałaby racji bytu.

Powodzenie przedsięwzięcia było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KON-TAKT oraz dotacji celowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na realizację części tego projektu.

Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy!

źródła fotografii: https://myglogow.pl/glogowski-ruch-odkrywcow-tajemnic-nagrodzony-jubileuszowa-gala-za-nami-zdjecia/

Więcej informacji o akcji ratunkowej:

Rapocin. Studenci uratowali XVIII-wieczne malowidła z ruin kaplicy – TVN24

Studenci z Krakowa uratowali ostatni relikt po nieistniejącej od lat dolnośląskiej wsi – Radio Wrocław (radiowroclaw.pl)

Studenci ratują freski z zawalonej kaplicy w Rapocinie. Trafią do głogowskiej kolegiaty. ZDJĘCIA | Głogów Nasze Miasto