Odszedł prof. Allan Rzepka

Szanowni Państwo,

z wielkim smutkiem informujemy, że w niedzielę 4 września 2022 roku zmarł prof. Allan Rzepka, niestrudzony artysta malarz, rysownik, scenograf i pedagog prowadzący Pracownię Rysunku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, kształtujący postawę artystyczną wielu pokoleń naszych studentów. Profesor doskonale czuł i rozumiał zależność kształcenia umiejętności artystycznych z umiejętnościami i wiedzą, jakie powinni zdobywać studenci konserwacji.

Profesor Allan Rzepka był absolwentem krakowskiej ASP, swoje umiejętności zdobywał pod okiem prof. Czesława Rzepińskiego na Wydziale Malarstwa i prof. Andrzeja Stopki na kierunku Scenografii. W latach 1977–2015 współtworzył Katedrę Sztuk Pięknych oraz był kierownikiem Pracowni Rysunku Wieczornego krakowskiego Wydziału Konserwacji.  Swoim dorobkiem artystycznym w zakresie malarstwa sztalugowego, grafiki i scenografii przenosił nas w świat baśni i teatru. Jego prace były eksponowane na ok. 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Pogrzeb profesora Allana Rzepki odbędzie się w piątek, 9 września o godzinie 11:00 na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Dziekan Wydziału

dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. ASP