„Nauka i sztuka” Wystawa końcoworoczna prac studenckich Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Collegium Maius ul. Jagiellońska 15 w Krakowie
9.06.2022-15.08.2022
wystawa czynna codziennie w godzinach 9:00-18:00

Wystawa Końcoworoczna

sztuka i nauka

Wystawa prac studenckich realizowanych podczas zajęć w pracowniach Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Wieloletnią tradycją Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie jest Doroczna Wystawa Końcoworoczna. Z początkiem czerwca, tuż po zakończeniu semestru letniego, poszczególne wydziały otwierają drzwi swoich pracowni i prezentują prace studentów zrealizowane w trakcie minionego roku akademickiego. Zwyczaj ten był istotnym elementem zamknięcia rocznego cyklu edukacji i pretekstem do otwartej prezentacji dorobku twórczego młodych artystów. Wystawę Końcoworoczną z uwagą oglądał Senat uczelni, następnie mieszkańcy Krakowa chcący wiedzieć, co nowego dzieje się w murach ASP. Studenci zapraszali swoje rodziny i znajomych, aby z dumą pochwalić się osiągnięciami na polu sztuki. Niestety, trudna sytuacja epidemiczna i związane z nią ograniczenia uniemożliwiły w ostatnich latach organizowanie tego wydarzenia, wymuszając przeniesienie dydaktyki i wszelkiej działalności wystawienniczej do przestrzeni wirtualnej. Było to rozwiązanie tymczasowe, wszyscy zgodnie tęsknili i oczekiwali powrotu do normalności.

Możliwość rozszerzenia tradycyjnej formuły wystawy o specjalnie przygotowaną ekspozycję w przestrzeniach Collegium Maius jest dla Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP wielkim zaszczytem i wspaniałą okazją do pokazania szerszemu gronu widzów jednego z wielu aspektów sztuki konserwatorskiej. Być może wśród młodszego pokolenia zwiedzających znajdą się osoby uzdolnione, dla których wystawa stanie się inspiracją wyboru drogi życiowej. Konserwacja i restauracja dzieł sztuki to zawód trudny i wymagający, ale dający ogromną satysfakcję obcowania z dziełami sztuki najwyższej klasy.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace najzdolniejszych studentek i studentów z trzech ostatnich lat. Będą to obrazy na płótnie i podłożu drewnianym, rzeźbione i złocone ramy, misterne prace pozłotnicze i inne obiekty ilustrujące zakres zdobywanych umiejętności. Zapewne największą uwagę przykują kopie obrazów dawnych mistrzów, które wykonywane były podczas zajęć w muzeach Krakowa. Ekspozycja dopełniona zostanie najlepszymi pracami archiwalnymi, jakie powstały od początku istnienia Wydziału. Pośród nich znajdą się kopie obrazów mistrzów takich, jak Marcello Bacciarelli, Jan Brueghel Starszy, Bernardo Strozzi, Giovanni Bellini, Jan Matejko,  Henryk Siemiradzki. Jednym z najciekawszych obiektów będzie kopia namalowanego przez Jana Matejkę portretu Marii Pusłowskiej. Kopię według oryginału znajdującego się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius wykonała Aleksandra Kisiel w ramach pracy dyplomowej pod kierunkiem cenionego pedagoga Andrzeja Raczkowskiego, wybitnego znawcy dawnych technik malarskich.

Portret Marii Pusłowskiej nie przypadkiem zajmuje na wystawie miejsce centralne. Pusłowscy są dla Uniwersytetu Jagiellońskiego rodem wielce zasłużonym, a Jan Matejko, jak powszechnie wiadomo, jest patronem krakowskiej ASP. Także miejsce zorganizowania tegorocznej Wystawy Końcoworocznej ma wymiar symboliczny. Kawiarnia „U Pęcherza” w podziemiach Collegium Maius jest dla Uniwersytetu miejscem ważnym, bowiem tu stał dom Stefana Penchirza zakupiony przez Władysława Jagiełłę dla potrzeb odnowionej Krakowskiej Akademii, z której w 1818 roku wyodrębniła się ASP. Świadomość historycznego związku obydwu uczelni sprawiła, że odłączenie nie oznaczało przerwania współpracy. Wręcz przeciwnie, trwa ona do dzisiaj i rozwija się w wielu płaszczyznach. Szczególnie bliskie kontakty Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP owocują wspólnymi inicjatywami na polu naukowym, artystycznym, konserwatorskim i promocyjnym. Wystawa, którą dzisiaj otwieramy jest jedną z nich.

Wystawy prac studenckich z archiwum Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki ASP w Krakowie mają długą tradycję. Prezentowaliśmy je w Jarosławiu, Katowicach, Kielcach, Opolu,  Zatorze (4 pokazy), Szymbarku, Pieskowej Skale. W Krakowie było ich kilka, m.in. w Muzeum Narodowym (Zbiory Książąt Czartoryskich), w Muzeum UJ Collegium Maius, w Muzeum Diecezjalnym, w Pałacu Sztuki, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Wydarzenia związane z wystawami, zwłaszcza warsztaty, w których chętnie uczestniczyła młodzież licealna, cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem w środowisku artystycznym, akademickim oraz wśród szerokiego grona widzów ceniących kontakt ze sztuką. Trudno nie zauważyć promocyjnego charakteru tych inicjatyw, przekładających się bezpośrednio na poziom wiedzy o dziełach sztuki dawnej i idei ich ochrony, a także wzrost zainteresowania zawodem konserwatora dzieł sztuki.

Mamy nadzieję, że genius loci Collegium Maius i urok wnętrz „U Pęcherza” przyciągnie wielu zwiedzających, którzy oderwawszy się od ulicznego zgiełku zechcą obejrzeć wystawę i przy filiżance kawy pomyśleć o ludziach, którzy dzieła tworzyli, i tych, którzy je kopiowali. Może będzie to okazją dostrzeżenia piękna, które chcieli nam przekazać dawni mistrzowie i wielkości sztuki, która z upływem czasu zmienia się, ale trwa i trwać będzie.

Maciej Malczewski

kurator wystawy