Wystawa 2022: Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Dzieł Sztuki

Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2022 on-line – prezentacji działań poszczególnych pracowni i zakładów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2021/2022.

Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2022.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2022.

Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki
Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Sztuki

kierowniczka zakładu: prof. dr hab. Zofia Kaszowska
mgr Kamila Zielińska

Zagadnienia omawiane na zajęciach z Materiałoznawstwa dla studentów I roku koncentrują się wokół różnorodnych materiałów stosowanych w dziedzinie sztuk pięknych, m.in. jako podłoża malarskie, materiały rzeźbiarskie, składniki zapraw, spoiw i werniksów.

Studentka Anna Dereszowska (I rok) w trakcie konsultacji podczas zajęć z Identyfikacji podobrazi, r.a. 2021/2022, fot. mgr Katarzyna Różańska

W semestrze pierwszym w ramach wykładów teoretycznych studenci poznają historię, budowę, właściwości i zastosowanie wybranych podobrazi malarskich. Szczególnie szeroko omawiana jest mikroskopowa budowa drewna i włókien roślinnych oraz metody ich identyfikacji.

Wszystko po to, aby w drugim semestrze przekuć teorię w praktykę. W ramach ćwiczeń z Identyfikacji podobrazi studenci samodzielnie realizują zadanie praktyczne polegające na wykonaniu preparatów mikroskopowych z otrzymanych próbek, a następnie identyfikacji rodzaju drewna i włókien na podstawie zaobserwowanych elementów ich struktury.

Relację z zajęć oraz fotografie wybranych przekrojów można obejrzeć na załączonych fotografiach.

Studentka Karolina Małkowska (I rok) podczas zajęć z Identyfikacji podobrazi, r.a. 2021/2022, fot. mgr Katarzyna Różańska
Kadr z pracowni podczas trwających zajęć z Identyfikacji podobrazi, r.a. 2021/2022, fot. mgr Katarzyna Różańska
Studentki Iga Kotulska i Antonina Chocyk (I rok) podczas zajęć z Identyfikacji podobrazi, r.a. 2021/2022, fot. mgr Katarzyna Różańska
Preparat mikroskopowy z drewna olchowego wykonany w płaszczyźnie poprzecznej przez studentkę Aleksandrę Wokacz (I rok), r.a. 2021/2022, fot. mgr Kamila Zielińska