Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2022 on-line – prezentacji działań poszczególnych pracowni i zakładów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2021/2022.
kierowniczka przedmiotu: dr Aleksandra Hola mgr Grzegorz Kostecki, dr Irma Pawelska
W ramach kursu strukturalnej konserwacji malowideł tablicowych studentki V roku Zuzanna Borek, Anna Litwin i Ewa Paciora uczestniczyły w pracach konserwatorskich przy dwóch obrazach, były to: siedemnastowieczny wizerunek „Matki Boskiej Jagodnej” z parafii Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej oraz szesnastowieczne przedstawienie „Trójcy Świętej” ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.
Drugi z projektów prowadzony był we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Studentki w czasie zajęć uczyły się używać ręcznych narzędzi do obróbki drewna – strugów, dłut, pił japońskich, poznały także sposoby ostrzenia narzędzi. Projekty prowadzone przez dwa semestry dały możliwość wypróbowania szeregu zabiegów typowych dla pracy konserwatora podobrazi drewnianych – wysuwaliśmy i modyfikowaliśmy szpongi, kleiliśmy spękane podobrazia, rozdzielaliśmy niepoprawnie sklejone deski, usuwaliśmy tzw. motylki czyli drewniane wstawki w kształcie kokardek, które niegdyś wstawiano w poprzek spoiny, wykonywaliśmy bardzo precyzyjne uzupełnienia drewna, wykonaliśmy także precyzyjną oprawę w formie tzw. „choinki”.