Wystawa 2022: Pracownia Dokumentacji Konserwatorskiej Malarstwa i Rzeźby

Poniższy wpis jest częścią Wystawy Końcoworocznej 2022 on-line – prezentacji działań poszczególnych pracowni i zakładów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie w roku akademickim 2021/2022.

Strona główna Wystawy dostępna jest pod następującym adresem: Wystawa Końcoworoczna 2022.
Wystawę śledzić można także na facebooku oraz instagramie pod hashtagiem #wystawawkirds2022.

Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych
Pracownia Dokumentacji Konserwatorskiej Malarstwa i Rzeźby

kierownik pracowni: dr Paweł Boliński
dr Irma Pawelska

Na zajęciach z przedmiotu Dokumentacja Konserwatorska studenci II, III i V roku wykonują cyfrowe dokumentacje rysunkowe obiektów zabytkowych – rejestry stanu zachowania, inwentaryzacje fotogrametryczne, dokumentacje rysunkowo-pomiarowe, wizualizacje 3D i inne.

Zadania mają za cel naukę zasad tworzenia poprawnej dokumentacji rysunkowej oraz naukę obsługi programów graficznych, pracujemy w SketchUp Pro, MetigoMap, Corel Draw i Adobe Photoshop.

Studentki III roku podczas fotografowania gotyckiego malowidła z przedstawieniem św. Augustyna na krużgankach klasztoru oo. Augustianów w Krakowie. R.A. 2021/22, fot. Paweł Boliński

Rok trzeci ze specjalizacji konserwacja malarstwa pracował na krakowskim Kazimierzu. Studentki inwentaryzowały malowaną inskrypcję z elewacji dawnego Domu Sierot Żydowskich mieszczącego się przy ul Dietla 64 oraz gotyckie malowidło z krużganków klasztoru oo. Augustianów. Studenci trzeciego roku ze specjalizacji konserwacja rzeźby inwentaryzowali przyziemie Synagogi Wysokiej z ul. Józefa 38, a w drugim semestrze zajęli się portalem wejściowym domu kapitulnego Szreniawa, przy ul. Kanoniczej 15.

Dokumentacja fotogrametryczna gotyckiego malowidła z przedstawieniem św. Augustyna, praca Kingi Brückman de Renstrom z III roku.

Rok piąty wykonał wizualizacje prawdopodobnego pierwotnego wyglądu dwóch elewacji frontowych: Synagogi Kowea Itim le-Tora z ul. Józefa 42 oraz kamienicy przy ul. Konarskiego 17.

Studentki drugiego roku specjalizacji konserwacja rzeźby inwentaryzowały nagrobek z Cmentarza Rakowickiego, a koleżanki i koledzy ze specjalizacji konserwacja malarstwa zajmowali się dokumentowaniem studenckich malowideł służących im jako obiekty do pracy na zajęciach z konserwacji malarstwa ściennego.

Dokumentacja fotogrametryczna i rejestr stanu zachowania gotyckiego malowidła z przedstawieniem św. Augustyna, praca Kingi Brückman de Renstrom z III roku.
Anna Bojko i Aleksandra Leboda w trakcie inwentaryzacji malowanej inskrypcji na dawnym Domu Sierot Żydowskich na krakowskim Kazimierzu. R.A. 2021/22, fot. Irma Pawelska
Praca Joanny Madejczyk, studentki III roku. Inwentaryzacja rysunkowo-pomiarowa portalu z ul. Kanoniczej 15 w Krakowie. R.A. 2021/22, Joanna Madejczyk, III rok
Studenci III roku podczas inwentaryzacji przyziemia Synagogi Wysokiej. Za głowę łapie się Alicja Kaganek, a fotografuje Joachim Warmuzek. R.A. 2021/22, fot. Irma Pawelska
Realizacja Alicji Kaganek z III roku – inwentaryzacja rysunkowa i rejestr stanu zachowania (na górze) oraz inwentaryzacja fotogrametryczna przyziemia Synagogi Wysokiej. R.A. 2021/22, Alicja Kaganek, III rok