Wykład o twórczości Zofii Rydet

Szanowni Państwo,
Koło Naukowe WKIRDS ASP Kraków serdecznie zaprasza na „Wykład o twórczości Zofii Rydet„, który wygłosi Pani Maria Franecka.
Tematem wykładu będzie postawa twórcza i egzystencjalna Zofii Rydet, fotografki o wyjątkowej wrażliwości. Omówiony zostanie jej najsłynniejszy cykl pt. „Zapis socjologiczny“ (1978-1990), w którym artystka uwieczniła mieszkańców rozmaitych regionów Polski we wnętrzach swych domostw. Poddane interpretacji zostaną też wcześniejsze i późniejsze prace twórczyni m. in. fotokolaże o metaforycznej wymowie pt. „Świat uczuć i wyobraźni“, w których artystka przepracowuje wojenne doświadczenia, czy fotografie z serii pt. „Mały człowiek“ ukazujące złożony świat dziecięcych emocji. Nakreślona zostanie także wyjątkowa pozycja Rydet w środowisku fotograficznym.
Naszym gościem będzie Pani Maria Franecka– historyczka sztuki i filolożka germańska. P. o. kierowniczki Działu Fotografii Artystycznej w Muzeum w Gliwicach. W latach 2015-2021 pracowała w Dziale Zbiorów Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Freie Universität w Berlinie. Stypendystka Stowarzyszenia GFPS. Obecnie w ramach programu Styria-Artist-in–Residence prowadzi badania w archiwum Camera Austria.
Współkuratorka wystaw m. in.: Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii, (wraz z Martą Szymańską), Muzeum Sztuki w Łodzi, 2021; Słowo kłamie – oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej w latach 1918-1939 (wraz z Pauliną Kurc-Maj), której kolejne trzy odsłony odbyły się w Instytucie Polskim w Düsseldorfie (2017), Instytucie Polskim w Budapeszcie (2018) oraz w ramach Festiwalu Interphoto (2019); Nowoczesność w typografii polskiej 1918 – 1939 (wraz z Pauliną Kurc-Maj) w Muzeum Jerke w Recklighausen (2017).
Wykład odbędzie się 21 marca o godzinie 20:00 za pośrednictwem platformy Google Meet. Link do spotkania znajdą Państwo na stronie wydarzenia, wydziału oraz naszych mediach społecznościowych.
Serdecznie zapraszamy!
LINK DO SPOTKANIA: