Dzień Otwartych Drzwi

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!
Tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi odbędzie się w sobotę 2 kwietnia i przyjmie formę hybrydową. Z kandydatami na studia spotkamy się zarówno stacjonarnie, jak i wirtualnie. Będzie to okazja do prezentacji pracowni i rozmowy z pedagogami i pedagożkami, pracownikami i pracowniczkami, studentami oraz studentkami.
W ramach Dnia Otwartych Drzwi zaprezentujemy kilka kluczowych pracowni Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w budynkach przy ul. Lea i Karmelickiej, a także zapraszamy na wykład online o godzinie 17.00 i panel Q&A online o godzinie 18.00.
Szczegóły znajdą Państwo w zamieszczonym poniżej programie.

Program Dnia Otwartych Drzwi na WKiRDS

ul. Juliusza Lea 27-29

9.00 START
Goście zostaną przyjęci przez studentów i członków Koła Naukowego Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Studenci opowiedzą o Wydziale i zaprowadzą zainteresowanych do poszczególnych pracowni.
9.30 Prezentacja wydziałowej Pracowni Rzeźby
10.00 Oprowadzenie po Pracowni Fotografii
Zaprezentowane zostanie atelier i ciemna fotograficzna oraz efekty pracy studentów wykonujących zadania z wybranych technik fotografii tradycyjnej.
10.30 Malarstwo ścienne
Przedstawiona zostanie Pracownia Technologii i Technik Malarskich, Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych oraz Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych.
11.00 Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Płótnie
Pracownię reprezentować będzie dr hab. Anna Sękowska, prof. ASP i jej studentka Józefina Barlik, która opowie o aktualnie realizowanej pracy dyplomowej.
 11.30 Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Drewnie
Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć studentów specjalizacji konserwacji malarstwa podczas pracy i zadać im pytania dotyczące zadań i studiowania na naszym Wydziale.
12.00 Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej, Polichromowanej
O pracowni opowiedzą dr Janusz Sarkowicz i jego dyplomantka Beata Walczak.
12.30 Pracownia Technologii i Technik Rzeźbiarskich
Dr Roman Jacek Kieferling i mgr Maciej Malczewski opowiedzą o pracowni i umiejętnościach, jakie zdobywają w niej studenci. Zaprezentowane zostaną efekty ich pracy, takie jak bogato rzeźbione i złocone ramy, kopie kamiennych i drewnianych rzeźb, stiuki i odlewy.
13.00 Prezentacja Wydziałowego Laboratorium
O Zakładzie Chemii i Fizyki Konserwatorskiej opowie mgr inż. Anna Mikołajska, która zaprezentuje specjalistyczne badania technologiczne obiektów zabytkowych wykonywane za pomocą nowoczesnych metod fizykochemicznych.
13.30 Oprowadzenie po Pracowni Malarstwa i Pracowni Rysunku Wieczornego
14.00 Prezentacja Pracowni Witrażu i Szkła
Dr Edyta Bernady oprowadzi i opowie o pracowni, w której studenci poznają tajniki wykonywania i konserwacji witraży.

ul. Karmelicka 16

15.00 Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki
Prowadzący Pracownię, znajdującą się przy ulicy Karmelickiej 16, opowiedzą o aktualnie realizowanych zadaniach studenckich i pracach dyplomowych dotyczących konserwacji rzeźb kamiennych.

online

Zapisy na wydarzenia online prowadzone są w formularzu: https://forms.office.com/r/TMM76XCbteOba wydarzenia odbędą się na jednym spotkaniu na platformie Microsoft Teams, do którego link zostanie przesłany na podany adres e-mail w dniu wykładu.

17.00 Wykład dr Edyty Bernady: Światłem malowane – zagadnienia technologiczne i konserwatorskie średniowiecznych witraży
Podczas wykładu zostanie przedstawiony rys technologii średniowiecznej sztuki witrażu oraz opisane najważniejsze zabiegi konserwatorskie, jakim się je poddaje. Wykład skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych naszym Wydziałem, a przede wszystkim do kandydatów i kandydatek na studia.
18.00 Q&A – Panel dyskusyjny online dla kandydatów
Zaraz po wykładzie, na tym samym spotkaniu, dr hab. Rafał Pytel, prof. ASP i mgr Maciej Malczewski (Sekretarz Egzaminu Wstępnego) odpowiedzą na pytania kandydatów na studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na ASP w Krakowie.

Pozostałe informacje

2 kwietnia zapraszamy również do Gmachu Głównego ASP (pl. Matejki 13, I piętro, sala 118), gdzie Dział Nauczania w godz. 10.00–14.00 będzie udzielał informacji na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, pomocy materialnej, zasad przeniesienia z innej uczelni, wznawiania studiów, opłat za usługi edukacyjne oraz wymiany z zagranicą.
Więcej informacji o Dniu Otwartych Drzwi ASP im. Jana Matejki w Krakowie:
Pełen program wydarzeń: https://www.asp.krakow.pl/aktualnosci/dzien-otwartych-drzwi-2-kwietnia-2022-r
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/496633378727989
Wydarzeniem towarzyszącym Dniu Otwartych Drzwi jest talk-show Co z tą Akademią, który odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia między 12.00 a 15.00 w Auli ASP oraz w przestrzeni online. Transmisja wydarzenia będzie prowadzona na żywo na kanale Vimeo oraz na Facebooku.
Więcej informacji o talk-show: https://www.asp.krakow.pl/aktualnosci/talk-show-co-z-ta-akademia-3-kwietnia-2022-
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1095181497935505