Od dziesięciu lat nasz Wydział poprzez swoich pracowników i studentów bierze udział w ochronie dziedzictwa kulturowego na terenie Ukrainy. Szczególnie jesteśmy zaangażowani w pracach konserwatorskich jak również w organizowaniu warsztatów dla młodych adeptów konserwacji.
Dzisiaj, kiedy Ukraina walczy w obronie swojej i naszej wolności, większość z nas zastanawia się jak pomóc. Dlatego po bezpośrednim kontakcie z ukraińskimi kapelanami wojskowymi z garnizonowego kościoła pojezuickiego we Lwowie i lwowską charytatywną organizacją ustaliliśmy co w tej chwili jest dla nich najpotrzebniejsze.
Zbieramy pieniądze na krótkofalówki i agregaty prądotwórcze, latarki, powerbanki, śpiwory itp. jak również materiały do zabezpieczania dzieł sztuki i zabytków typu: gaśnice, koce gaśnicze, folia bąbelkowa, tektura falista itp. Parametry sprzętu są na bieżąco konsultowane ze stroną ukraińską, a lista zakupów będzie na bieżąco modyfikowana, w zależności od potrzeb i dostępności.
Wyżej wymieniony sprzęt i materiały są już praktycznie niedostępne w Ukrainie.
Aktualizacja 28.02.2022
Dr Paweł Boliński przekazuje, że w ramach zbiórki pieniędzy zakupił 150 sztuk krótkofalówek.
Dokładne parametry potrzebnego sprzętu ustalane są na bieżąco z ukraińskimi kapelanami wojskowymi z kościoła Garnizonowego Świętych Apostołów Piotra i Pawła Archidiecezji Lwowskiej.
Aktualizacja 01.03.2022
Nowe wiadomości! Bardzo dziękujemy radiowcom: Filipowi Banasiowi oraz grupie Hackerspace Kraków, którzy przez noc stroili i sprawdzali krótkofalówki żeby od razu mogły trafić do służby. Sprzęt został już wysłany i jest w drodze do Lwowa.
A my dalej realizujemy nasz plan pomocowy skupiając się na pozyskaniu kolejnego sprzętu potrzebnego żołnierzom, którzy bronią niepodległości Ukrainy. Dostaliśmy również kolejną prośbę rozszerzającą naszą listę o dodatkowe rzeczy jak latarki czołowe, powerbanki, ciepłe śpiwory i karimaty. Z nadzieją na Wasze zrozumienie, szykujemy kolejny transport sprzętu do Lwowa.
Aktualizacja 05.03.2022
W związku z apelami o potrzebie pomocy w zabezpieczaniu lwowskich zabytków, z inicjatywy naszych studentów oraz po konsultacjach z przedstawicielami miasta Lwów, postanowiliśmy rozszerzyć zbiórkę o materiały typu gaśnice, koce gaśnicze, folia bąbelkowa, tektura falista itp., które posłużą do doraźnego zabezpieczania ogólnodostępnych obiektów zabytkowych jak również do stworzenia ulokowanych w ich pobliżu punktów gaśniczych.
Aktualizacja 05.03.2022
W ramach zbiórki ostatnio zakupiliśmy i przekazaliśmy agregaty prądotwórcze oraz latarki czołówki. Od darczyńców spoza zbiórki otrzymaliśmy dodatkowe pieniądze na agregaty i powerbanki. Od ludzi dobrej woli dostaliśmy hełmy, kamizelki kuloodporne, kamizelki taktyczne, nakolanniki oraz krótkofalówki. Cześć przekazanego sprzętu widoczna jest na zdjęciach.
Aktualizacja 08.03.2022
Nie ustajemy w pomaganiu i gromadzeniu potrzebnych rzeczy na Ukrainę. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz wielu wpłat, został przygotowany i wysłany do Przemyśla kolejny transport. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i przypominamy, że zbiórka wciąż trwa.
Niedługo wyruszy do Lwowa kolejny transport z materiałami do zabezpieczenia wspólnego dziedzictwa kulturowego. Pracownicy z naszego wydziału zaangażowali się jako koordynatorzy i eksperci w procesie zabezpieczania przeciwpożarowego zabytków ruchomych w Lwowskich kościołach.
Zbiórka prowadzona jest dalej, dziękujemy za wpłaty i zapraszamy do kolejnych!