Odeszła prof. Maria Ostaszewska

Z wielkim smutkiem informujemy, że w sobotę 25 grudnia 2021 roku zmarła prof. Maria Ostaszewska – profesor Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1966 – 2003). Autorytet dla kilku pokoleń studentów.

Pani Profesor Maria Ostaszewska dla wielu z nas pozostanie w pamięci jako osoba niezwykle subtelna, spokojna, życzliwa i jednocześnie oddana dydaktyce konserwatorskiej. Stworzyła Pracownię Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych, prowadziła i rozbudowała naukową i konserwatorską systematykę postępowania ze skomplikowaną problematyką ratowania malowideł ściennych.

Jarosław Adamowicz
Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

 

Uroczystości pogrzebowe prof. Marii Ostaszewskiej odbędą się w dniu 5.01.2022 (środa) o godzinie 12.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Łobzowskiej 10 w Krakowie.

Odprowadzenie Zmarłej do grobowca rodzinnego na Cmentarzu Rakowickim nastąpi o godzinie 14.00 od bramy głównej Cmentarza Wojskowego przy ul. Bp. Jana Prandoty 1 (nie od bramy przy ul. Rakowickiej).

Rodzina prosi, aby zgodnie z wolą Zmarłej zamiast kwiatów złożyć datek na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Po mszy datki będzie zbierał wolontariusz.

 

Profesor Maria Ostaszewska

Urodziła się we Lwowie w roku 1932. Studiowała najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie w roku 1955 uzyskała tytuł magistra w zakresie historii sztuki, a następnie w 1962 roku uzyskała tytuł magistra sztuki w zakresie konserwacji malarstwa realizując dyplom na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W latach 1955-1957 pracowała na stanowisku zastępcy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, po powrocie do Krakowa była zatrudniona w Katedrze Architektury Polskiej Politechniki Krakowskiej.

Od 1966 roku swoją pasję dydaktyczną, początkowo jako asystentka, rozpoczęła wiążąc się na długie dziesięciolecia (1966 – 2003) z Wydziałem Konserwacji Dzieł Sztuki, od 1975 roku jako adiunkt, w 1987 roku po przewodzie kwalifikacyjnym II stopnia pracowała jako docent,1 stycznia 1992 uzyskała mianowanie na stanowisko profesora nadzwyczajnego, 15 listopada 1992 Prezydent Lech Wałęsa nadał Jej tytuł profesora.

Dzięki autorskiej koncepcji Pani Profesor stworzyła Pracownię Przenoszenia Malowideł Ściennych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki i pełniła w niej funkcję kierowniczą. Jej głównym polem działalności naukowo-badawczej stały się techniki przenoszenia malowideł ściennych, wraz z całym zapleczem związanego z tym materiałoznawstwa. Jako inicjatorka utworzenia jedynej tego typu w Polsce specjalistycznej jednostki Maria Ostaszewska opracowała autorski program dydaktyczny i prowadziła zajęcia ze studentami IV roku, kierowała pracami dyplomowymi, inicjowała udział studentów w konferencjach i wystawach oraz publikacje ich osiągnięć. Była autorką wielu własnych publikacji naukowych, promotorką i opiekunką kilkudziesięciu prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Znakomicie łączyła warsztat humanistyczny, artystyczny i analityczny. Była pomysłodawczynią, organizatorką i wieloletnią redaktor naukową serii wydawniczej publikującej opracowania naukowe pracowników Wydziału, od 1992 roku zajmowała się wydawaniem kolejnych tomów serii zatytułowanej „Studia i Materiały Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki” krakowskiej ASP. Do tej pory dzieło to jest kontynuowane, a rok 2021 zaowocował XXVI tomem tego wydawnictwa.

Jako specjalistka o wysokich kwalifikacjach i niekwestionowanej postawie etycznej została powołana (w 1977 roku i powtórnie w 1993 roku) jako rzeczoznawca w specjalności konserwacja malarstwa, najpierw przez Ministra Kultury i Sztuki, później Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków i stale uczestniczyła w licznych komisjach konserwatorskich, konsultacjach i ekspertyzach w kraju i zagranicą (m.in. na terenie miasta Krakowa, w sprawie malowideł w Kościele na Wodzie w Zwierzyńcu pod Zamościem, malowideł w kościele w Kalwarii Zebrzydowskiej, uczestniczyła w komisjach w Lipsku, Mechern, Nischwitz, Altenburgu). Działalnością prof. Marii Ostaszewskiej i jej zespołu we Włoszech, w Lombardii przyczyniła się do ugruntowania dobrej opinii o profesjonalnym poziomie konserwatorów polskich. Wyniki prac prowadzonych w Manerba del Garda kilkukrotnie były udostępniane na wystawach dokumentacji konserwatorskich.

Od 1963 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie pełniła funkcje: członka Rady Artystycznej Sekcji Konserwacji. Kraków, Przewodniczącej Sekcji Konserwacji O. Kraków, członka Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów.

W 1990 roku została powołana w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa do Komisji Programowania i Oceny Realizacji oraz do Polskiej Akademii Umiejętności. Profesor Maria Ostaszewska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1981) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1993).