Koło Naukowe studentów WKiRDS na ASP im Jana Matejki w Krakowie ma przyjemność zaprosić na wykład gościnny „Archiwum Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia – Konserwatorska problematyka użycia, ochrony i digitalizacji artystycznych zbiorów archiwalnych”.
Na wykładzie poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zbiorów archiwalnych, które artyści po sobie zostawiają – ochrony i digitalizacji, ale też ich znaczenia użytkowego dla osób zajmujących się kulturą. Za studium przypadku posłuży archiwum Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, poddawane w tym roku działaniom digitalizacyjnym. Temat zostanie omówiony przede wszystkim z punktu widzenia konserwatora dzieł sztuki, dla którego zbiory tego rodzaju stanowią bezcenny materiał źródłowy, co tym bardziej podkreśla konieczność ich ochrony.
Wykład wygłoszą mgr Oskar Hanusek oraz dr Kinga Olesiejuk.
Oskar Hanusek – konserwator dzieł sztuki, sekretarz zarządu Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia. Absolwent Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, gdzie obecnie pracuje pełniąc funkcję asystenta w Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych, a także współprowadzi nowopowstały przedmiot Konserwacji Sztuki Współczesnej. Autor popularyzatorskich i naukowych artykułów oraz wykładów dotyczących twórczości Jerzego Beresia i Marii Pinińskiej-Bereś. W swoim dorobku ma konserwację rzeźb obydwojga artystów, organizację konserwatorskich odtworzeń akcji artystycznych Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, m.in. we współpracy z galerią The Approach w Londynie czy Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.
dr Kinga Olesiejuk – konserwatorka dzieł sztuki, zatrudniona w Muzeum Fotografii w Krakowie. Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, gdzie w 2018 roku obroniła pracę doktorską. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa (2021). Współprowadzi nowo powstały przedmiot Konserwacji Sztuki Współczesnej na WKiRDS ASP. Specjalizuje się w problematyce konserwacji i opieki nad kolekcjami sztuki współczesnej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na problemie ochrony i zachowania dzieł sztuki ulotnej, procesualnej i konceptualnej. Autorka tekstów z zakresu ochrony nietradycyjnych mediów sztuki, realizowała wydarzenia, warsztaty i wystawy poświęcone tej tematyce.
Spotkanie odbędzie się 15.12.2021r. o godzinie 19:30 w zespole Koła Naukowego na platformie Microsoft Teams.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Digitalizacja zbiorów została przeprowadzona w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Badania towarzyszące zadaniu „Cyfrowe Archiwum Fundacji im Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia – etap I” realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Cyfrowa”. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Fotografii w Krakowie, Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, Fundacja im. Zofii Rydet, Studio Widok oraz The approach Gallery.