BETESDA. Malarstwo Kamila Kuzko na pięciu ścianach

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
ASP im. J. Matejki w Krakowie
Kraków, ul. J. Lea 29

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Kamila Kuzko pt. „Betesda”, który odbędzie się 18 października o godz. 19.00.

Betesda pomiędzy czterema ścianami galerii

Być może wszystko zaczęło się od historii człowieka, który czekał na uzdrowienie przy starożytnym basenie. (…) Człowiek ów był chromy od trzydziestu ośmiu lat, sadzawka nazywała się Betesda, a skromnym cudotwórcą był Jezus Chrystus. Wszystko według Ewangelii św. Jana wydarzyło się wiele, wiele wieków temu.

*

W innym czasie i w innym miejscu ktoś napotkał opuszczony basen. Stało się to w gorącym sierpniu 2021 roku, budowla znajdowała się na otoczonej Morzem Egejskim wyspie Syros, stojącym nad zbiornikiem był Kamil Kuzko, malarz znający zarówno Lublin, jak i Kraków. Kamil znał też dawną historię chromego z Jerozolimy.

Na ścianach basenu, które od dawna, bo prawdopodobnie od lat trzydziestych XX wieku, nie gościły wody, namalował on pewne przedstawienie (…)

Jedno jest pewne, że miejsce to oddziałało bardzo silnie na malarza, było tak od chwili, kiedy je zobaczył, było też tak, kiedy tam malował. Tego, co dokładnie się działo, gdy basen objął swymi ścianami Kamila Kuzko, a malarz wypełniał suche od dawna brzegi zbiornika czarną tonią, nie wiemy. Zostanie to tajemnicą owego miejsca, minionego lata, świadków – kimkolwiek mogli być – ludźmi lub zwierzętami i oczywiście samego autora zostawiającego własny ślad w postaci zagadkowego fryzu.

*

Jesień nadeszła potem nie tylko do Krakowa, jednak właśnie w tym mieście na przełomie września i października w galerii Cztery Ściany na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki spotkanie Kamila Kuzko ze śródmorską wyspą, jego spotkanie z Grecją, a może i spotkanie z ewangeliczną Betesdą, znalazło kontynuację…

Fragment tekstu Szymona Wojtanowskiego, kuratora wystawy