14-15.08 odbyła się w Krakowie kolejna, 14. odsłona Nocy Cracovia Sacra wchodzącej w skład projektu pn. Krakowskie Noce. W tym roku tematem były „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”. Na wystawach, zorganizowanych w kilku krakowskich klasztorach, prezentowane były m.in. reprodukcje obrazów Matki Boskiej znajdujących się w krakowskich kościołach. Wśród tej grupy dziewięć wizerunków to Hodegetrie Krakowskie, które stanowią temat wieloletnich badań prowadzonych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Naukowe badania problematyki małopolskich przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem rozpoczął w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku prof. Jerzy Gadomski, konserwator malarstwa i historyk sztuki. Niemal od samego początku współpracę podjęła prof. Małgorzata Schuster-Gawłowska, konserwator dzieł sztuki, a następnie historyk sztuki Helena Małkiewiczówna. Badania rozpoczęte blisko 50 lat temu, wsparte licznymi odkryciami konserwatorskimi, przerodziły się w ostatnim czasie w zakrojony na szeroką skalę projekt naukowy zatytułowany: „Fenomen powtarzalności ikonograficznego typu Hodegetrii Krakowskiej”, realizowany od roku 2013 na Wydziale Konserwacji i Restauracji ASP w Krakowie, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po śmierci prof. Jerzego Gadomskiego i Heleny Małkiewiczówny trzon zespołu badawczo-konserwatorskiego stanowią obecnie konserwatorzy: prof. Małgorzata Schuster-Gawłowska, prof. Marta Lempart-Geratowska, dr hab. Małgorzata Nowalińska i dr hab. Anna Sękowska oraz historyk sztuki dr hab. Piotr Łopatkiewicz. Na potrzeby realizacji projektu na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, przy Katedrze Konserwacji i Restauracji Malowideł Sztalugowych, z inicjatywy wieloletniego kierownika tej Katedry prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej, w 2013 roku założone zostało Archiwum Obrazów Hodegetrii Krakowskiej, które gromadzi materiały do stu kilkudziesięciu znanych dziś wizerunków tego typu powstałych od początku XV do końca XX wieku.
Fotografie wybranych dziewięciu obrazów, pochodzące ze wspomnianego archiwum przy Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP, prezentowane były w ramach Nocy Cracovia Sacra na kilku wystawach: w Opactwie Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11, dziedziniec arkadowy; w kościele św. Józefa (ss. Bernardynki) przy ul. Poselskiej 11, dziedziniec przed sanktuarium; kościele św. Bernardyna (oo. Bernardyni), ul. Bernardyńska 2, dziedziniec przed fasadą; w klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, ul. Stradomska 4, krużganki.
Dodatkowo na stronie UMK zamieszczono informacje na temat badań obrazów Hodegetrii Krakowskiej realizowanych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (tekst Małgorzata Nowalińska, Piotr Łopatkiewicz): https://krakowskienoce.pl/noc_cracovia_sacra2021/248086,artykul,noc_cracovia_sacra.html