Karina Ewa Niedzielska
ANALIZA PORÓWNAWCZA ZAPRAW INIEKCYJNYCH DO PODKLEJANIA MALOWIDEŁ ŚCIENNYCH – PRODUKTÓW HANDLOWYCH I MIESZANEK WŁASNYCH
COMPARATIVE ANALYSIS OF INJECTION MORTARS FOR GLUING OF WALL PAINTINGS – COMMERCIAL PRODUCTS AND AUTHORIAL MIXTURES
Studia i Materiały Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, T.26, Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
>> ENGLISH VERSION AVAILABLE HERE <<
Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie wraz z autorką tomu dr Kariną Ewą Niedzielską ma przyjemność zaprezentować najnowszy tom serii Studia i Materiały Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych.
Tom 26 poświęcono problematyce konserwacji odspojonych malowideł ściennych. Jest to szersze opracowanie naukowe w języku polskim oraz angielskim zawierające bogatą bibliografię, zebrane i podsumowane wyniki doświadczeń laboratoryjnych i terenowych analizujących parametry tynków historycznych, powszechnie stosowanych komercyjnych zapraw iniekcyjnych oraz autorskich mieszanek zapraw do podklejania malowideł ściennych.
W opracowaniu skupiono się na zaprawach mineralnych stosowanych w konserwacji malarstwa ściennego do tzw. zastrzyków podtynkowych, których celem jest wypełnienie pustych przestrzeni między warstwami tynku i tym samym przywrócenie im adhezji. W publikacji podjęto także problematykę złożonego mechanizmu podejmowania decyzji o zastosowaniu konkretnego produktu do zabiegów konserwatorskich. Kolejnym aspektem była próba przybliżenia schematu postępowania w przypadku, gdy zachodzi konieczność wykonania badań laboratoryjnych bądź terenowych, weryfikujących własności wyselekcjonowanych wstępnie materiałów do zastrzyków podtynkowych.
Znaczny fragment publikacji stanowi opis procedur badawczych. Omówiono także przygotowanie próbek do badań, jak i wytycznych w trakcie pomiarów, tak aby uczytelnić zmiany wprowadzone do zaleceń normowych, a także aby przybliżyć możliwości i ograniczenia poszczególnych metod badawczych. Całość dopełnia podsumowanie dotychczasowych doświadczeń specjalistów podejmujących problematykę materiałów do podklejania malowideł ściennych. W monografii zawarto przekrojowe zestawienie statystyczne na temat dotychczasowych metod podklejania malowideł ściennych oraz zastosowania zapraw iniekcyjnych w procesie konserwacji malowideł ściennych. Opracowanie wykonano na podstawie archiwalnych dokumentacji konserwatorskich z lat 1950-2010 z rejonu Krakowa, Torunia i Warszawy.
Na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych scharakteryzowano komercyjne zaprawy iniekcyjne stosowane najczęściej przez konserwatorów w latach 1990-2010, wybrane na podstawie opracowania statystycznego oraz ich dostępności na polskim rynku konserwatorskim. Dodatkowo opracowano właściwości zabytkowych tynków wapienno-piaskowych z wyselekcjonowanych malowideł ściennych z terenu Dolnego Śląska (na podstawie przeprowadzonych badań analitycznych próbek pobranych z obiektów zabytkowych). W ramach publikowanych badań określono główne parametry oraz poddano selekcji materiały dla autorskich mieszanek iniekcyjnych kompatybilnych z zabytkowymi zaprawami. Publikacja zawiera także najważniejsze rezultaty badań laboratoryjnych oraz terenowych dotyczących autorsko opracowanych zapraw iniekcyjnych na bazie wapna hydraulicznego, z zastosowaniem odpowiednich wypełniaczy, pozwalających na zastosowanie zapraw zarówno do mniejszych szczelin jak i większych odspojeń, kompatybilnych z historycznymi zaprawami wapienno-piaskowymi, z uwzględnieniem dodatków modyfikujących – nieszkodliwych dla zabytkowych tynków.
Bliższych informacji na temat publikacji udziela:
Autorka: kniedzielska@asp.krakow.pl
oraz Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: wydawnictwo@asp.krakow.pl
(tekst: Karina Ewa Niedzielska)