Pracownicy i studenci WKiRDS ratują zabytki na Ukrainie

„Wspólnie dla ratowania Piękna przeszłości” pod tym hasłem dziewiąty już rok pracownicy oraz studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki naszej Akademii biorą udział w przedsięwzięciach polegających na ratowaniu Polskiego dziedzictwa kulturowego na dawnych obszarach Rzeczpospolitej. Projekty te realizowane są dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Województwa Małopolskiego i są koordynowane przesz Stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „KON-FEDERACJA”. W tym roku pomimo utrudnień związanych z pandemią kontynuowane są projekty związane z trzema zabytkami znajdującymi się na Ukrainie. Prowadzone są prace konserwatorskie oraz warsztaty dla studentów i absolwentów konserwacji we wnętrzu i przy fasadzie kościoła pojezuickiego Piotra i Pawła we Lwowie, konserwowane jest wnętrze Sali reprezentacyjnej z renesansowymi malowidłami oraz stropem w Kamienicy Królewskiej, obecnie Muzeum Historyczne Miasta Lwowa oraz konserwowana jest kaplica z neogotycką dekoracją ścienną w kościele św. Jana Chrzciciela w Mościskach. W pracach tych biorą udział polsko ukraińscy konserwatorzy studenci pracownicy Krakowskiej i Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego. Dzięki takiej formule wieloletniej współpracy międzynarodowej, oprócz wymiany doświadczenia realizowany jest główny cel polegający na ratowaniu kolejnych zabytków będących spuścizną naszych przodków.