Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie
dr hab. Marta Lempart-Geratowska
oraz Galeria „4 Ściany” zapraszają na otwarcie wystawy:
Magdalena Chodacka
Malarstwo
Autorka nagrodzona indywidualną wystawą w Galerii „4 Ściany”
za szczególne osiągnięcia z malarstwa w roku akademickim 2016 / 2017
Wernisaż: 21 lutego 2018 (środa) o godz. 19.00
Wystawa czynna w dniach: od 22.02.2018 do 14.03.2018
od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00
Galeria 4 Ściany, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademia Sztuk Pięknych im. J.Matejki w Krakowie
Adres: 30-052 Kraków, ul. Lea 29
E-mail: galeria.wkirds@asp.krakow.pl
www.facebook.com/galeriasztukiwkirds
O malarstwie Magdaleny Chodackiej i nie tylko
Malarstwo na progu XXI wieku rozkłada przed malarzem kłopotliwie duży wachlarz możliwości, równocześnie nie porządkując artystycznych poszukiwań rygorem stylu, mody, czy obowiązującej konwencji. Wolność – tak przez artystów wszelkiej maści pożądana i oczekiwana stała się w zasadzie dobrem powszechnym. Co z tego wynika? Można pójść praktycznie wszędzie, ale w którą stronę się skierować?
Staż akademicki to zwykle okres intensywnych poszukiwań, proces rozpoznawania własnych możliwości, skłonności, upodobań i niechęci. Z czasem uczelniany gorset przestaje ograniczać – pod warunkiem, że mamy coś do powiedzenia, że tli się w nas entuzjazm do dalszych działań i wiara, że podjęty wysiłek ma sens. W moim przekonaniu Magdalena Chodacka jest przykładem osoby, która doskonale potrafiła skorzystać ze szkolnych, pracownianych „przymusów” by dojść do „artystycznej wolności”.
Może się wydawać, i będzie to sąd po części uprawniony, że autorka obecnie konstruuje obrazy abstrakcyjne, których atrakcyjność zawiera się w umiejętnym zestawianiu śladów, gestów, malarskich tkanek. Bogactwo stosowanych środków sprawia, że udaje się jej budować intrygujące układy z ujmującym, subtelnym acz rozpoznawalnym, nawiązaniem do otaczającej rzeczywistości, choć taki odbiór tych prac jest dla piszącego te słowa raczej wynikiem przeczucia niż rozpoznania. Świat kształtów i przestrzeni wydaje się być jedynie inspiracją, a istotą – chęć eksplorowania własnych pokładów wyobraźni, malarskiego temperamentu i estetycznego smaku.
Wystawa indywidualna to poważne wyzwanie dla malarza, szczególnie jeśli realizowana jest w odpowiedzi na „zamówienie”[1]. Może nie jest to najszczęśliwsze określenie ale w pewnym sensie oddaje szczególność sytuacji, w której uznanie dotychczasowych osiągnięć malarskich skutkuje następnym zadaniem, kolejną pracą i to już bardzo samodzielną bo formalnie Magdalena Chodacka zakończyła obowiązkowy, dziewięciosemestralny kurs malarski w mojej pracowni z oceną celującą i praktycznie mogłaby się zająć wyłącznie przygotowywaniem swojej konserwatorskiej pracy dyplomowej. A jednak tak się nie stało. Pokazuje to dobitnie, że zastaw prezentowany w Galerii „4 Ściany” jest czymś daleko „ponad”, jest bardzo indywidualnym, samodzielnym i autorskim przedsięwzięciem – mam nadzieję, że przyniesie jej satysfakcję, a czy znajdzie swoje rozwinięcie i kontynuację? Mam wrażenie, że nosi w sobie „malarskiego bakcyla”, jest osobą utalentowaną, a stosowny zestaw doświadczeń i umiejętności to dobry kapitał – oby jeszcze zaowocował.
prof. Łukasz Konieczko
[1]Magdalena Chodacka, studentka VI roku WKiRDS została nominowana do wystawy indywidualnej w Galerii „4 Ściany” za szczególne osiągnięcia z przedmiotów artystycznych w roku akademickim 2016-17 (za malarstwo).