W dniach od 19 do 23 września Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie będzie miała zaszczyt gościć u siebie przedstawicieli międzynarodowego środowiska naukowego, związanego z zastosowaniem laserów oraz metod spektroskopowych w badaniu i konserwacji dzieł sztuki. Międzynarodowa konferencja naukowa LACONA (Conference on Lasers in the Conservation of Artworks) odbywa się raz na dwa lata i łączy ze sobą specjalistów, z dziedziny konserwacji i restauracji dzieł sztuki z fizykami oraz chemikami, działającymi na rzecz ochrony dóbr kultury. Organizatorami 11 edycji Konferencji są: krakowska ASP, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.
Konferencja poprzedzona będzie jednodniowym warsztatem (19 września), dedykowanym w szczególności studentom oraz doktorantom, na którym przedstawione zostaną aspekty pracy laserów bezpośrednio w procesie analizy, dokumentacji oraz konserwacji obiektów zabytkowych.
Organizacja Konferencji jest współfinansowana w ramach umowy 581/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez Gminę Miejską Kraków.
Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie http://lacona11.org/