Dzień WKIRDS w szymbarskim Kasztelu

8 kwietnia 2016 Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki gościł w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku. W południe w ​głównej ​​sali ​szymbarskiego Kasztelu dziekan dr hab. Marta Lempart-Geratowska​ wraz z kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego mgr Ewą Piotrowską-Kuklą oraz kierownikiem Katedry Sztuk Pięknych drem hab. Łukaszem Konieczką​ uroczyście otworzyli ​Dzień Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W ramach przemówień inauguracyjnych zabrał również głos dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl.
Bogaty program spotkania obejmował część teoretyczną​,​ składającą się z dwóch​ ​bloków ​wystąpień i prelekcji, oraz artystyczną​,​ w ramach której otwarte zostały dwie wystawy.
Pierwsza​ z nich ​zatytuł​owana​ Zatorskie plenery 2006–2014 prezentowała wybór prac studenckich powstałych na plenerach malarsko-rzeźbiarskich oraz twórczość pedagogów z Katedry Sztuk Pięknych. Ekspozycję przygotowała Katedra Sztuk Pięknych pod kierownictwem dra hab. Łukasza Konieczki​, zaś koordynatorem wystawy był Szymon Wojtanowski. ​Kolejny wernisaż ​dotyczył wystawy Archiwum otwarte przygotowanej przez Katedrę Technik i Technologii Dzieł Sztuki​​​, na której zaprezentowano prace studentów Katedry. Opiekę merytoryczną sprawowali tu z kolei dr Roman Kieferling i wykładowca Andrzej Raczkowski.
​Część teoretyczną rozpoczęło wystąpienie dziekan dr hab. Marty Lempart-Geratowsk​iej​ ​​poświęcone rozwarstwianiu malowideł sztalugowych. Kolejną prelegentką była mgr Katarzyna Stępień. Swoje wystąpienie poświęciła analizie archiwalnych materiałów dokumentujących zabytki w kontekście kościoła w Libuszy jako doskonałego przykładu różnorodności zachowanych dokumentów historycznych. Dr Jarosław Adamowicz opisał zwięźle kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie prowadzone pod jego kierownictwem w drewnianym​ osiemnastowiecznym kościele pw. św. Michała Archanioła w Szalowej.
​W drugiej części wystąpień usłyszeliśmy ks. Mirosława Cidyło w interesującej prelekcji dotyczącej stanu cerkwi w Bartnem oraz polichromii cerkwi w Wołowcu, a także dra Janusza Sarkowicza​, który zaprezentował plan działań konserwatorskich na cmentarzu parafialnym w Gorlicach.
Całości ​uroczystości ​towarzyszyła prezentacja tradycyjnego warsztatu artysty ​w jednej z komnat kasztelu, którą zatytułowano Pracownia otwarta​​. Dawała ​ona ​możliwość bezpośredniego wglądu w pracę studentów i aktywnego udziału zwiedzających w wybranym ćwiczeniu. Pokaz przygotowała Katedra Techniki i Technologii Dzieł Sztuki.
Honorowymi gośćmi Dnia Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Szymbarku byli m.in. starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski, wicestarosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, burmistrz Miasta Zator Mariusz Makuch, kierownik Wydziału Oświaty Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorlice Aleksander Augustyn, prezes Zarządu Oddziału PTTK Gorlice Roman Trojanowicz, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice Andrzej Welc i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze Elżbieta Mostowik.
W imprezach uczestniczyła wraz z pedagogami młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, Zespołu Szkół nr I im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, Zespołu Szkół w Szymbarku, Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego w Tarnowie, Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu oraz wielu innych gości.
Wykładowcy Katedry Sztuk Pięknych uczestniczący w wystawie:
prof. Allan Rzepka (emerytowany)
dr hab. Łukasz Konieczko
dr hab. Mieszko Tylka
dr Rafał Pytel
dr Konrad Kozieł
mgr Olga Pawłowska
mgr Szymon Wojtanowski
Uczestnicy wystawy Zatorskie plenery 2006–2014
Autorzy wystawy Archiwum otwarte
1a 2 3 21 202223 24 DSC_3283 DSC_3279DSC_3297 DSC_3310 DSC_3351 DSC_3323 DSC_3361 DSC_3362 DSC_3367 DSC_3378 DSC_3390 DSC_3380DSC_3562 DSC_3565 DSC_3570 DSC_3583 DSC_3603