3. Międzynarodowa Konferencja

Komitet Organizacyjny III Międzynarodowej Konferencji Studentów i Doktorantów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie serdecznie zaprasza na III Międzynarodową Konferencję, która odbędzie się w dniach 17-19 marca 2016 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przy Placu Jana Matejki 13.
Pragniemy poinformować, że w związku z międzynarodowym charakterem Konferencji poszczególne wystąpienia Prelegentów będą wygłaszane w języku angielskim.
 

RELACJA Z  3. MIĘDZYNARODOWEJ  KONFERENCJI

STUDENTÓW  I  DOKTORANTÓW  KONSERWACJI  I  RESTAURACJI DZIEŁ SZTUKI

  KRAKÓW, 17-19  MARCA  2016

W dniach 17–19 marca 2016 roku w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbyła się 3. Międzynarodowa Konferencja Studentów i Doktorantów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Jej organizatorem był  Komitet, w którego skład weszli przedstawiciele studentów i doktorantów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki naszej rodzimej Uczelni. Konferencja odbyła się dzięki wsparciu ze strony Rektora Akademii Sztuk Pięknych prof. Stanisława Tabisza oraz Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, dr hab. Marty Lempart-Geratowskiej. Tegoroczna edycja to już trzecia odsłona studenckich spotkań w Krakowie. Do tej pory wymiana doświadczeń odbywała się w języku polskim. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali o wprowadzeniu wersji anglojęzycznej.
Trzydniowy zjazd poprzedzały miesiące przygotowań. Efektem wzmożonej pracy zaangażowanych w tą inicjatywę studentów był spektakularny rezultat. Mieliśmy zaszczyt gościć w murach Akademii ponad 250 uczestników, będących studentami konserwacji i restauracji dzieł sztuki z Polski, Czech, Łotwy, Estonii, Słowacji, Białorusi, Węgier, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Brazylii, Grecji, Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy. Połowę przyjezdnych stanowili goście z innych krajów europejskich. Pojawiła się również trójka reprezentantów z Meksyku i Brazylii, co zadecydowało o światowym charakterze Konferencji. W wydarzeniu wzięło udział 60 uczestników czynnych, prezentujących swoje prace naukowe w formie referatów lub posterów. Pozostali członkowie oprócz wysłuchania referatów, mieli możliwość udziału w wycieczkach po muzealnych i wydziałowych pracowniach konserwatorskich oraz niedzielnego zwiedzania pracowni i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Łącznie, w trakcie trzech dni, ponad 300 osób wysłuchało 37 wykładów z różnych dziedzin konserwacji i restauracji dzieł sztuki.
Dzięki współpracy z Fundacją XX. Czartoryskich, jako motyw przewodni Konferencji wybrano jeden z najsławniejszych w zbiorach krakowskich muzeów obraz – arcydzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Wizerunek Damy odegrał bardzo ważną rolę w promocji wydarzenia. Opracowanie graficzne dzieła przez Barbarę Kosakowską, studentkę IV roku Wydziału Grafiki spowodowało, iż  motyw ten stał się znakiem rozpoznawczym Konferencji i przyczynił się do wzrostu zainteresowania wydarzeniem. Graficzny zwiastun Konferencji dopełnił wykład inauguracyjny, który wygłosił Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Janusz Czop. Prelekcja pod tytułem „The Lady with an Ermine – known and unknown” poświęcona była najnowszym badaniom obrazu oraz historii i zawiłym jego  losom.
Konferencji towarzyszyły wycieczki do pracowni Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w budynkach przy ul. Lea i Smoleńsk, gdzie wykładowcy opowiadali o swoich osiągnięciach i stosowanych metodach konserwacji. Wielu osobom zaimponował nacisk naszej Uczelni na rozwój praktycznych umiejętności konserwatorskich. Drugiego dnia Konferencji uczestnicy odwiedzili pracownie konserwatorskie krakowskich muzeów: Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego (Sukiennice, Muzeum XX. Czartoryskich, LANBOZ, Muzeum Biskupa Erazma Ciołka), Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Archeologiczne i Pracowni Archeometalurgii Obiektów Archeologicznych UJ. Podsumowaniem i zamknięciem Konferencji była niedzielna wycieczka do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie studenci zwiedzili obszar obozu, pracownie konserwatorskie i wysłuchali prelekcji o szczególnych zadaniach i zagadnieniach konserwatorskich tego miejsca.
Bogaty program Konferencji w połączeniu z nieformalnymi wieczornymi spotkaniami sprawiły, że Uczestnicy bardzo aktywnie spędzili czas, poznali Kraków i Akademię z najlepszej strony a nasi studenci nawiązali znajomości i przyjaźnie. W trakcie zjazdu odbyło się również nadzwyczajne posiedzenie Kół Naukowych Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Krakowa, Warszawy i Torunia, co, miejmy nadzieję, przyniesie w przyszłości wspólnie organizowane projekty i objazdy naukowe.
Dzięki pomocy wielu osób i instytucji Konferencja stała się profesjonalnym i ciekawym spotkaniem, którego wspólnym mianownikiem jest przyszły zawód konserwatora i restauratora dzieł sztuki. Dziękujemy dr Annie Sękowskiej i dr Małgorzacie Nowalińskiej za życzliwą współpracę i nadzorowanie studenckich działań. Wielkie uznanie należy skierować w stronę Samorządu Studenckiego Akademii Sztuk Pięknych, Koła Naukowego WKiRDS oraz rzeszy studentów, wspaniałych pomocników, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Szczególne podziękowania należą się wspaniałej otwartości i chęci współpracy zaoferowanej przez krakowskie muzea. Podziękowania kierujemy w stronę Fundacji XX. Czartoryskich za wsparcie finansowe i użyczenie wizerunku „Damy z gronostajem” na potrzeby Konferencji. Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Krakowie za udostępnienie pracowni zwiedzającym a w szczególności Wicedyrektorowi Muzeum – Januszowi Czopowi – za prezentację najnowszych badań obrazu Leonarda da Vinci podczas wykładu inauguracyjnego. Dziękujemy również Dyrekcji i Konserwatorom Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Archeologicznemu w Krakowie oraz Pracowni Archeometalurgii Obiektów Archeologicznych za otwarcie drzwi swoich pracowni i pełne pasji oprowadzanie zwiedzających, uchylenie rąbka tajemnicy problematyki konserwowanych obiektów oraz serdeczną atmosferę. Szczególne podziękowania i wyrazy uznania kierujemy do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenia KonFederacja, za otwartość i pomoc w organizacji niedzielnej wycieczki dla uczestników, umożliwienie zwiedzania terenu Muzeum i pracowni konserwatorskich w rozszerzonym o tematykę konserwacji spektrum.
Tegoroczne wydarzenie zostało przygotowane na szczególnie wysokim poziomie i z międzynarodowym rozmachem. Z pewnością pozostawi ono w Uczestnikach niezapomniane wrażenia,  wpłynie na wysoką ocenę naszej Uczelni za granicą i będzie źródłem promocji Wydziału i całej Akademii na arenie światowej.
1 16 25 43 DSC_0029