Otwarcie wystawy pokonkursowej PRZEMIANY/2015

Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Marta Lempart-Geratowska

Rada Samorządu Studenckiego WKiRDS

oraz Galeria 4 ŚCIANY zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy

 

PRZEMIANY / 2015

I Wydziałowy Konkurs na Dzieło Plastyczne dla Studentów Wydziału

Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie

 

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej, podczas którego

nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

 

Wernisaż 13 kwietnia 2015 r. (poniedziałek) o godz. 19.00

Wystawa czynna w dniach: od 14.04.2015 r. do 08.05.2015 r.

Od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00

 

[geogis_old_gallery album=”przemiany2015plakat”]

[geogis_old_gallery album=”przemiany2015obrazy”]

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku

                          

     To chińskie powiedzenie wydało mi się niezwykle trafne przynajmniej z dwóch powodów.

             Po pierwsze, uzmysławia prawidłowość, że każda tradycja ma swój początek, że buduje się pomału zbierając kolejne ogniwa. Po wtóre, jestem przekonany, że dla wielu naszych studentów był to debiut w konkursowej rywalizacji,  możliwe, że była to pierwsza sposobność do publicznej prezentacji swojej twórczości – tej która nie wywodzi się z akademickiej, „pracownianej” praktyki,  może pierwszy raz będą mogli zobaczyć swoje prace w galeryjnym wnętrzu, a istotą debiutu jest to, że zawsze obiecuje ciąg dalszy.

        Konkursowy obyczaj pojawił się na Wydziale Konserwacji Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP  zaledwie trzy lata temu. Zainaugurowany malarskim konkursem pod hasłem Przejście znalazł swoją kontynuację w roku następnym. A dzisiaj? W pewnym stopniu wszystko zaczyna się od początku. Szersza formuła („na dzieło plastyczne”), dopuszczająca do konkursu różne działania artystyczne, od tradycyjnych technik, które zresztą zdominowały konkurs,  do nowych form, które chętnie wykorzystuje sztuka współczesna, stwarza możliwość zaprezentowania własnych, oryginalnych poszukiwań artystycznych, również tych, które trudniej wpisują się w rygor „dyscyplin obowiązkowych”. Mam nadzieję, że w nadchodzącej przyszłości to nowe otwarcie skutecznie zaprosi rzeźbiarzy, ale również wpłynie na różnorodność  wypowiedzi artystycznych, choć muszę w tym miejscu dodać, że w tej edycji autorzy korzystali z wolności dość nieśmiało. Wśród 24 zgłoszonych prac pojawiły się zaledwie dwie rzeźby, jeden rysunek,  a zdecydowany prymat wiodło malarstwo, co z pewnością będzie
widoczne na wystawie pokonkursowej.

     Organizacyjna konstrukcja konkursu nie uległa większym zmianom. Zadbano o pełną anonimowość uczestników, odpowiednią oprawę i atrakcyjne nagrody. Jury, tradycyjnie pod przewodnictwem dziekana wydziału KiRDS dr  hab. Marty Lempart-Geratowskiej prof. ASP, w składzie: dr hab. Jan Bujnowski prof. UP (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie),  dr hab. Łukasz Konieczko prof. ASP (kierownik Katedry Sztuk Pięknych WKiRDS ASP w Krakowie), dr hab. Piotr Korzeniowski prof. ASP (dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie) oraz dr Kinga Polit artystka malarka (Juror powołany przez Wydziałowy Samorząd Studencki) postanowiło przyznać nagrody regulaminowe następującym osobom Główną Nagrodę Dziekana WKiRDS przyznano Nadii Lipiec studentce III roku, II Nagrodę  (Rady  Samorządu  Studenckiego WKiRDS) przyznano Karolinie Polakowskiej studentce II roku,  a III Nagrodę Honorową (Katedry Sztuk Pięknych WKiRDS) przyznano Gabrieli Szalast-Dao Quy studentce IV roku. Dodatkowo Jury przyznało trzy wyróżnienia: Alicji Sawoniuk studentce III roku, Miłoszowi Pilszkowi studentowi VI roku oraz Zbigniewowi Strzelczykowi studentowi V roku (jedynemu rzeźbiarzowi w gronie laureatów).

          Wszystkim uczestnikom I Wydziałowego Konkursu na Dzieło Plastyczne serdecznie gratulujemy, a nieśmiałych i opornych, którzy wolą przyglądać się z boku, namawiamy do udziału za dwa lata, bo Konkurs planujemy kontynuować w cyklu dwuletnim.

 

                                                                              Łukasz  Konieczko