Nagroda dla studenta WKiRDS Zbigniewa Strzelczyka

Miło nam poinformować, że student Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Zbigniew Strzelczyk otrzymał drugą nagrodę w konkursie poświęconym recepcji sztuki Xawerego Dunikowskiego zorganizowanym z okazji zakończenia obchodów, ustanowionego przez Senat ASP, Roku Dunikowskiego w 50-tą rocznice śmierci artysty.

[geogis_old_gallery album=”dunikowskistrzelczyk”]

„10 kwietnia 1944, Śmigus-Dyngus”

Owa rzeźba zestawia dwa światy; świat świątecznej sielanki ze światem brutalnej wojny. Dwa światy, skrajnie różne; kiedy jeden tryumfuje, drugi nie ma racji bytu. Poniedziałek Wielkanocny, doskonale znany wszystkim jako Śmigus Dyngus, kojarzy nam się z rodzinnymi spotkaniami, rozmowami i spożywaniem świątecznych potraw, a także ze zwyczajem oblewania innych wodą. Przeciwieństwem tej sielanki, beztroskich chwil jest niewątpliwie wojna. Wtedy to dochodzi do kumulacji brutalności na niewiarygodną skalę. Nienawiść zaślepia zdrowy rozsądek, przez co często skierowana jest w niewinnych, bezbronnych ludzi.
Moja rzeźba przedstawia realną scenę tamtych czasów, czasów II wojny światowej. Mimo że tamte wydarzenia są mi obce, gdyż wychowałem się w czasach pokoju, to czuję, że jest to temat, o którym chcę i powinienem opowiadać, a językiem, jakim się posługuję jest rzeźba.

Zbigniew Strzelczyk