Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Marta Lempart-Geratowska
oraz Galeria 4 ŚCIANY zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy
Mariola Wawrzusiak
W CIENIU CZŁOWIEKA
Rzeźba
„W cieniu człowieka”
to prezentacja nowych prac Marioli Wawrzusiak-Borcz, która po serii wystaw zatytułowanych „Ludzkie i zwierzęce”,„Instynkt”, „Relacje”, „Więzi i sploty” kontynuuje i rozwija artystyczną pracę związaną z centralnym tematem swojej twórczości – głębokich związków, przenikania się granic pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Choć jest to temat ujęty przez artystkę w bardzo konkretną i klarowną formę rzeźbiarską, oddziaływania tych prac nie da się zamknąć jedynie w prostym pytaniu: Ile w nas człowieka, ile zwierzęcia?
Mariola Wawrzusiak-Borcz podejmuje ponownie motyw związany z życiem i zachowaniem szympansów jako inspirację do wykreowania sytuacji rzeźbiarskich zatytułowanych „Manifestacja” i „Społeczność”. Obie te grupy tworzą postaci w których na pierwszy rzut oka odnajdujemy dzikie, zwierzęce pierwowzory zachowań, postaw i gestów. Jednak już kolejne spojrzenie ujawnia głęboką ambiwalencję odczuć, towarzyszącą przyglądaniu się tym postaciom. W szympansiej oczywistości dostrzec można jak wiele z człowieka przemyciła artystka do swoich stalowych figur. We wszystkich artystycznych środkach jakie są tu zastosowane, zaczynając od wyrazistości z jaką działa materia stali, przez deformacje, uproszczenia, przerysowania i skrajne kontrasty form, artystka zbliża rzeźbione postaci do ekspresyjnych znaków, obok których nie sposób przejść bezrefleksyjnie i pozostać niezaczepionym emocjonalnie. Autorka w pełni wykorzystuje istotną zdolność jaką posiada rzeźba figuratywna, zdolność do uobecnienia, w tym wypadku wręcz uosobienia i uczłowieczenia tych niby zwierzęcych przedstawień. Po krótkiej rozmowie widzę autorkę jako osobę, której nie trzeba przekonywać do tego, że nie ma większej przepaści pomiędzy ludźmi a zwierzętami, oraz że istnieje logiczna ewolucyjna ciągłość, a istniejąca różnica możliwości i potencjału twórczego chociaż istnieje, nie daje nam absolutnie prawa do radykalnych uszeregowań i kategoryzacji stawiających człowieka daleko ponad światem zwierząt i usprawiedliwiających nasze najokrutniejsze wobec nich zachowania. Warto myślę w tym miejscu dodać, że autorka przyznała w rozmowie, iż praca „Manifestacja” miała swoje inspiracje w dokładnej obserwacji gestów, postaw, grupowych relacji i zachowań jakie pojawiały się podczas niedawnych manifestacji i marszów w naszym kraju.
Artystka należy do grupy ludzi empatycznych, źle znoszących niesprawiedliwość i nierówności społeczne, co ujawniało się wyraźnie we wcześniejszych jej pracach a co w pracy „społeczność” przybiera w moim odczuciu kulminacyjną atmosferę, jakby nieco apokaliptyczną. Samo przedstawienie nawiązuje do tradycyjnego japońskiego przysłowia „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”, które na gruncie wschodniej tradycji odczytywane raczej jako pozytywny sposób na obronę przed złem, „nie wywoływania wilka z lasu”, a na gruncie kultury zachodniej obierane jest raczej jako negatywny rodzaj bierności i „głuchoty” na zło jakie nas otacza. Ekspresja z jaką przedstawione są figury, rozedrgana struktura ich sierści, gesty lekko powstrzymane w swoim ruchu, wyrażające niepewność, sprawiają, że nawiązanie do starego przysłowia schodzi jakby na plan dalszy a wydobywa się napięcie związane z chwilą obecną, poruszenie w stadzie, oczekiwanie na coś?!
Na zakończenie podkreślić chciałbym także nieco inny wymiar istniejący w pracach Marioli Wawrzusiak-Borcz. Pracom artystki towarzyszy ważny motyw uznania, podziwu, swojego rodzaju hommage dla życia i pracy znanej brytyjskiej badaczki w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii – Jane Godall prowadzącej wieloletnie badania nad szympansami w Gombe w Tanzanii. O pasji i efektach jej pracy możemy czytać w książce
o przywołanym na wystawie tytule „W cieniu człowieka”.
Janusz Janczy
[geogis_old_gallery album=”mariolawawrzusiak”]
Krakowie w latach 1992-1997. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Adiunkt na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Prowadzi pracownię rysunku dla studentów od II do V roku.
Uzyskała stypendium Cultural City Network Graz (1998), Stypendium Miasta Krakowa (1999 r.) Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000r.)
Wystawy indywidualne:
1998- ,,Debiut'', Galeria Dziennika Polskiego, Kraków
19998- wystawa pt. ,,Psy i pieski'' wraz z Rafałem Borczem
2002- wystawa rzeźby i rysunku pt ,,Zdarzenie'' ZiF Zentrum fur Intedisziplinare Forschung, Bielefeld, Niemcy.
2002- wystawa pt. ,,Psi odjazd'' wraz z Rafałem Borczem, Galeria Nizio, Warszawa
2006-wystawa pt. ,, Wilk'' wraz z Rafałem Borczem, Galeria Bielka BWA
2007-wystawa pt. ,,Wilk'' Austriacki Konsulat Generalny, Kraków
2008-wystawa pt. ,,Ludzkie i zwierzęce'' wraz z Rafałem Borczem , SAPiK, Szczecinek
2011-wystawa pt. ,,Instynkt'', BWA Sieradz
2012-wystawa pt. „Relacje'', Centrum Sztuki Współczesnej, ,,Solvay'', Kraków
2012-wystawa pt. ,,Więzi i sploty’’, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa
Wystawy zbiorowe:
1993- wystawa studentów pt,, Multimedia’’, BWA Kraków
1994 -wystawa pracowni prof. Józefa Sękowskiego, galeria PWST Kraków
1998- wystawa poplenerowa Seprais ,Szwajcaria
1998-wystawa pt. ,, 18 Artist- 18 Cities’’,Graz Lubliana, Maribor, Bratysława
,Sarajewo , Mostar
2000- wystawa pt. ,,Unique Sing- Unique Lokation’’,Bośnia i Hercegowina, Mostar , Graz
2002- pracownia rzeźby prof. Józefa Sękowskiego, Pałac Sztuki, Kraków
2003- wystawa pt. ,, Czerwone’’, galeria Na pięterku, Kraków
2004- Salon Młodej Plastyki ,,Egeria’’, BWA Ostrów Wielkopolski
2004- wystawa towarzysząca targom spawalniczym ,,Interwelding’’, Katowice
2005- wystawa pt. ,,Myśl: Zwierzę’’, Satry Browar, Wrocław
2005-wystawa pt. ,,4Z-3T Czwarta Zmiana-Trzeci Tysiąc’’, galeria internetowa Fabryka Sztuki
2006-wystawa pt. ,,Ausstellung”, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec, Kraków
2006- wystawa malarstwa i rzeźby wraz z Rafałem Borczem, Studio Otwarta Sztuka, Częstochowa
2006- wystawa pt. ,, ¯ywoty zwierząt’’, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
2006- wystawa pt. ,,Pedagodzy Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, BWA Nowy Sącz
2006- Triennale Rzeźby pt. ,,Wrażliwość’’, Centrum Kultury Zamek, Poznań
2008- Munsterlandfestival Part4,Borken, Galerie Open Art
2011- Wystawa pt, ,
,Bracia nasi mniejsi'', Galeria Krypta u Pijarów, Kraków,
2011- Wystawa w ramach międzynarodowego projektu ,,Przedmieścia'', Galeria ,,Nova'' Ostrawa , Galeria ,,Alte Schiebekammer'', Wiedeń, Centrum Sztuki Współczesnej ,,Solvay'', Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, galeria ASP,
2012- Wystawa w ramach międzynarodowego projektu ,,Identity'', magazyny kolejowe, Kraków.
2013- Wystawa pt. ,,Cień Czarnobyla’’, BWA Galeria Sanocka
Realizacje
2002-realizacja wystroju dyskoteki Energy 2000, Przytkowice koło Krakowa
2003-realizacja wystroju klubu Geneza, Krosno
2009- współpraca z firmą Vox