Wystawa laureatów konkursu studenckiego „Przejście”

Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Marta Lempart-Geratowska, Samorząd Studencki Wydziału KiRDS
oraz Galeria 4 ŚCIANY zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy

PRZEJŚCIE

1 Malarski Konkurs Studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, ASP w Krakowie
Finaliści i laureaci

Wernisaż 16 kwietnia 2013 r. (wtorek) o godz. 19.00
Wystawa czynna w dniach: od 17.04.2013 r. do 07.05.2013 r.
Od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00

4 ŚCIANY, Galeria Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Adres: 30-052 Kraków, ul. Lea 29
E-mail: galeria.wkirds@asp.krakow.pl

[geogis_old_gallery album=”pracekonkursowe”]

Dobry pretekst – I konkurs malarski dla studentów Wydziału KiRDS,
ASP w Krakowie

Twórczość artystyczna jest specyficznym zajęciem, trudno postrzegać ją wyłącznie w kategoriach tradycyjnie rozumianego zawodu, choć oczywiście zawiera w sobie wiele elementów typowych dla zawodowej działalności. Wśród składników, które odgrywają zasadniczą rolę w artystycznej edukacji, jeden nie podlega dyskusji – praktyka. Malarza kształtują własne doświadczenia, wciąż ponawiane próby – porażki i sukcesy. Ponoć Zbigniew Pronaszko mawiał: trzeba mieć powód, żeby namalować obraz. Konkursy zaspakajają ludzką potrzebę rywalizacji, ale w sztuce często zawodzą, trudno szeregować osiągnięcia artystyczne w poczuciu nieomylności. Werdykty obarczone sporą dozą interpretacji i subiektywności zawsze wzbudzają emocje – uczestników, z oczywistych powodów, ale również widzów i jurorów. Skoro wokół tyle wątpliwości, to czy znajdziemy wystarczająco przekonywający powód by organizować konkursy malarstwa? Tak! Bo to dobry pretekst by namalować obraz, a dobry pretekst może odegrać w twórczości ważna rolę.

Tegoroczny, pierwszy konkurs dla studentów Wydziału KiRDS, który miejmy nadzieję, na stałe wpisze się w naszą wydziałową tradycję, postawił młodych twórców przed nowym zadaniem, może bardziej samodzielnym i odmiennym od pracownianej rutyny. Tym którzy podjęli to nowe wyzwanie szczerze gratuluję! Kilkuetapowa selekcja pozwoliła wyłonić spośród 22 prac zgłoszonych do konkursu, ośmioosobową grupę finalistów, z niej wyłoniono czworo laureatów. W tym decydującym podejściu wszyscy jurorzy mieli swoich faworytów, a werdykt… Cóż, w życiu trzeba mieć trochę szczęścia, tym razem uśmiechnęło się ono do Grzegorza Hajduka.

Łukasz Konieczko

[geogis_old_gallery album=”konkursWKIRDSwernisaz”]

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY

I WYDZIAŁOWEGO KONKURSU MALARSKIEGO

DLA STUDENTÓW WKiRDS ASP W KRAKOWIE

PRZEJŚCIE – 2013

1. Zgodnie z warunkami Regulaminu Konkursu, w dniu 13 kwietnia 2013 nastąpiło rozstrzygnięcie
I Wydziałowego Konkursu Malarskiego dla Studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, ASP w Krakowie.

2. W konkursie wzięło udział 22 uczestników (studentów Wydziału KiRDS). Wszystkie zgłoszone prace zostały sprawdzone pod względem zgodności z wymogami Regulaminu i dopuszczone do konkursu.

3. Oceny prac podjęło się Jury Konkursu powołane w następującym składzie:

Przewodnicząca:               dr hab. Marta Lempart-Geratowska, prof. ASP, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie

Członkowie:                       prof. Piotr Jargusz, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

dr hab. Łukasz Konieczko, prof. ASP, kierownik Katedry Sztuk Pięknych, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, opiekun Galerii „4 Ściany”

mgr Agnieszka Sajda, artysta malarz, Juror powołany przez Wydziałowy Samorząd Studencki

dr hab. Zbigniew Sprycha, prof. ASP, Wydział Malarstwa ASP w Krakowie

Sekretarz:                          Edyta Bernady, przedstawiciel Samorządu Studenckiego

4. Obrady Jury odbywały się etapowo. Po pierwszej selekcji, do półfinału dopuszczono 15 prac autorstwa:

– Anny Frandluchy

– Grzegorza Hajduka

– Oskara Hanuska

– Piotra Jarka

– Małgorzaty Korneckiej-Drąg

– Eweliny Krawczyk

– Pauliny Krupy

– Patrycji Kucharzyk

– Joanny Kunert

– Nadii Lipiec

– Magdaleny Pońkowskiej

– Alicji Sawoniuk

– Joanny Sitnik

– Pauliny Taranek

– Wiktorii Zejler

5. Do finału konkursu (wystawy w Galerii „4 Ściany”) Jury dopuściło 8 prac autorstwa:

– Grzegorza Hajduka

– Piotra Jarka

– Małgorzaty Korneckiej-Drąg

– Pauliny Krupy

– Patrycji Kucharzyk

– Joanny Kunert

– Nadii Lipiec

– Alicji Sawoniuk

6. Spośród finalistów Jury wybrało laureatów dwóch nagród i dwóch wyróżnień:

·         Nagrodę Dziekana WKiRDS  przyznano Grzegorzowi Hajdukowi, studentowi V roku studiów.

·         Nagrodę Rady Samorządu Studenckiego WKiRDS przyznano Piotrowi Jarkowi, studentowi V roku studiów.

·         Wyróżnienie honorowe Katedry Sztuk Pięknych przyznano Paulinie Krupie, studentce II roku studiów.

·         Wyróżnienie honorowe Galerii 4 Ściany przyznano Joannie Kunert, studentce V roku studiów.

7. Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 16.04.2013 na uroczystym otwarciu wystawy pokonkursowej w Galerii 4 Ściany na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Kraków, 13 kwietnia 2013 r.

[geogis_old_gallery album=”konkursjury”]