Wystawa poplenerowa „Harenda 2012”

Galeria "Cztery ściany" oraz studenci II roku WKiRDS

mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy poplenerowej

HARENDA 2012

wernisaż odbędzie się 7.11.2012 r. (środa) o godz. 19.00,

po wernisażu zapraszamy na spotkanie w klubie 'Re" ul. św. Krzyża 4

Galeria "Cztery ściany" ul. Lea 27-29
30-052 Kraków

Gdyby istniała Święta Księga Malarza spisująca najróżniejsze przestrogi, nakazy i zakazy, których przestrzeganie zagwarantowałoby niezawodny sukces, to może w rozdziale „O inspiracjach” mogłaby się znaleźć uwaga: Tatry – temat tylko dla odważnych.

Niezwykłe piękno dzikiej natury, dramatycznych, poszarpanych grani, urwisk i skalnych osuwisk dostarczy niezapomnianych wrażeń tym, którzy przejdą granicę lasu i wejdą w „inny świat”. Jednak zinterpretowanie tego uwodzicielskiego piękna nie jest sprawą łatwą. Pełno tu pułapek i ślepych zaułków, które potrafią skutecznie zwieść malarza i zaprowadzić go do świata pięknych widoczków, gdzie smrek zielony i góral w kierpcach i strumień co cicho szemrze. Znalezienie właściwej relacji formy do treści jest jedną z ważniejszych powinności malarza, a im „piękniejszy” temat weźmie na swój warsztat, tym trudniejsze zadanie może go czekać.

Nasi studenci od lat spędzają dwa czerwcowe tygodnie w domu plenerowym ASP na Harendzie. Miejscu szczególnym, które towarzyszy krakowskiej uczelni od 1927 roku. Kiedyś odgrywało ono istotną rolę w programie katedry malarstwa krajobrazowego (w tym czasie prowadził ją prof. Stanisław Kamocki), dzisiaj gości wszystkich studentów naszej Uczelni. Odbywają się tu plenery, letnie i zimowe, warsztaty, spotkania. Czasy się zmieniły i malarskie temperamenty również, nie wspominając o stylach, nurtach
i modach. A tatrzański pejzaż? Wciąż kusi i uczy pokory.

Młodzi malarze, których prace możemy oglądać w Galerii „Cztery ściany” nie ulękli się górskich krajobrazów. Powstały różne malarskie wyobrażenia – liryczne, romantyczne, pogodne i posępne, wiernie opisujące wybrany motyw oraz swobodne interpretacje.
To zrozumiałe, wszak prezentuje się spora grupa autorów i to z obu specjalności – malarskiej i rzeźbiarskiej.

Plener dostarcza innych doświadczeń niż pracowniana praktyka, znika codzienna, akademicka rutyna, a bujna rozmaitość obserwowanej natury zmusza do szukania nowych środków wyrazu – bywa, że odkrywa ona przed nami nowe, niedostępne dotąd pomysły i rozwiązania, również i te ryzykowne, ale bez tego sztuce groziłaby nuda i stagnacja.

Łukasz Konieczko

[geogis_old_gallery album=”Harenda2012plakat”]