Festiwal Nauki 2010

W dniach 14 i 15 maja Pracownia Konserwacji Muzeum UJ w Collegium Maius otwarła swoje podwoje dla turystów i dla uczestników Festiwalu Nauki. Organizatorem przedsięwzięcia oprócz pracowników Muzeum był Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Pięknie polichromowane pomieszczenia wypełniły się obrazami i rzeźbami, nad którymi, na co dzień, w czasie zajęć pracują studenci Wydziału. Zwiedzający mieli szansę zobaczyć jak wykonuje się retusze obrazów olejnych (pracowały Olga Borcz, Katarzyna Gwóźdź, Izabela Skirzyńska i Małgorzata Zelek z III roku), jak zrobić kopię w wapieniu pińczowskim przy użyciu punktownicy (rzeźbił Bartłomiej Bochenek z III roku) i jak rzeźbi się gotyckie ornamenty w drewnie (rzeźbiły Olga Olszyńska, Izabela Górka, Paulina Wirkijowska, Magdalena Penar z II roku). Dyplomantka Anna Wójtowicz malowała kopię obrazu z kolekcji MUJ – siedemnastowiecznego portretu Księżnej Burgundzkiej Adelajdy, autorstwa Francois de Froy.

W tym roku tematem przewodnim wystawy była technika olejno-żywiczna. Prace wykonane przez studentów na zajęciach w Katedrze Technologii i Technik Dzieł Sztuki służyły do wyjaśniania, na czym polegała technika malarska dawnych mistrzów. Można było dotknąć żywicy damarowej, zobaczyć pigmen
ty, spoiwa, farby i dowiedzieć się do czego służy malsztok. Objaśnianiem wszystkich eksponatów zajmowali się konserwatorzy z Muzeum UJ, pracownicy Wydziału i studenci.

Sądząc po frekwencji i minach zwiedzających, można uznać, że  przedsięwzięcie Pracowni Otwartej bardzo się udało.  Dziękujemy w tym miejscu wszystkim organizatorom – Pani Jolancie Pollesch, Pani Beacie Skalmierskiej i innym pracownikom MUJ oraz Państwu st. wykł.  Barbarze i Romanowi Kieferlingom, Pani dr Zofii Kaszowskiej i wszystkim studentom.

Irma Prokopowicz

Anna Sękowska